Cukr je obdobně škodlivý a návykový jako alkohol a cigarety

13. 2. 2012 Studie štítky: , , 9 komentářů

Podle odborníků  z kalifornské university v San Francisku je konzumace cukru provázena ovlivněním stejných oblastí v mozku jako u alkoholu a cigaret, a to včetně vzniku závislosti na těchto jednotlivých látkách. Autoři studie proto žádají vládu o regulaci přijmu cukru, obdobně jako jsou regulovány alkohol a tabákové výrobky.

Vysoká  konzumace cukru je podle nich zodpovědná za celosvětovou pandemii obezity spojenou s 35 miliony úmrtí ročně, protože přispívá k výskytu tak zvaných neinfekčních onemocnění, jakými jsou rakovina, kardiovaskulární nemoci a diabetes, jež v současnosti celosvětově představují větší hrozbu než infekční nemoci. Například v USA je až 75% z nákladů na zdravotní péči utraceno terapií vyjmenovaných onemocnění a komplikací s nimi spojenými. Dnes běžně konzumované množství cukru vede k narušení metabolismu, které je základem pro rozvoj onemocnění, jako jsou diabetes, poruchy trávení tuků, nemoci jater a srdce. Nadměrná konzumace cukru (která je dnes považována za obvyklou) také zvyšuje krevní tlak, nepříznivě ovlivňuje hormony zodpovědné za vnímání pocitu sytosti a hladu a může poškozovat slinivku břišní.

Podle autorů  studie by vláda měla vyzkoušet restrikce úspěšně používané  k omezení konzumace alkoholu a kouření také u cukru. Mezi tyto patří na příklad daň z prodeje cukru, kontrola přístupu k licencím na prodeje sladkostí a přísnější udělování těchto licencí, regulace přítomnosti prodejních automatů zvláště ve školách, na pracovištích a dalších veřejných prostranstvích.

Zdroje a odkazy

 

Docs Urge Feds to Regulate ‚Toxic‘ Sugar (Med Page Today)

Sugar Should Be Regulated Like Alcohol And Tobacco Say Scientists (Medical News Today)

Sugar tax needed, say US experts (BBC)

Societal Control of Sugar Essential to Ease Public Health Burden (UCSF)

Why we should regulate sugar like alcohol (CNN)

Můj komentář

Jak se zdá, v otázce zdravé výživy existuje obrovský rozpor mezi tím, co už víme, a tím, jak se chováme. Jednoznačně stále více odborníků chápe zdravotní rizika konzumace sladkostí a junk food obecně, doporučuje vládní regulace, které by je omezovaly, a současně podporu zdravé výživy.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

9 komentářů: “Cukr je obdobně škodlivý a návykový jako alkohol a cigarety”

 1. Majka napsal:

  Je to neuvěřitelné, ale miluji sladké a tim pádem cukr. Jsem schopna snist cukr jen tak po lžičkách, rozmichat se cukr s máslem, čokoládu na posezení… Vím, že jo to samozřejmě nezdravé, ale vždy mě „přepadne“ chuť a nemuži ji odolat . Dle článku vidím, že je závislost. Je velmi těžké odolat … co tím opravdu nevím . Majka

 2. Dobrý den,

  zvýšená chuť po sladkém a v podstatě jakékoliv dojídání se drobnostmi často znamená nedostatek běžného jídla. Doporučuji zkusit zvýšit množství základních potravin v hlavních jídlech podle zásad Zdravého talíře. Margit

 3. hanal napsal:

  To mi něco připomíná… :-)
  Ovšem dobrá zpráva je, že když jsem „nasadila dietu“ tehdy podle Petra Havlíčka… (tyto zajímavé stránky jsem bohužel objevila až dnes) – celozrnné věci, zelenina, ovoce a „dobré“ bílkoviny, chutě na sladký mě opustily… zní to neuvěřitelně, ale já, před kterou se jen řeklo ČOKOLÁDA začala hned slintat, neměla jakékoliv chutě!!!
  Tak do toho Majko, cukr je taková sladká cesta do pekel…. Hanka

 4. Jupík napsal:

  Ach joo, to je přesně můj případ…ráno začínám sladkým, obědvám zdravě, ale poté potřebuji zase nějakou sladkost…vážím jen 51 kg, takže to naštěstí neni vidět, jen doma mě neustále upozorňujou ať toho tolik nejim :( jediné co nejím a opravdu nesnáším je maso, vyhýbám se mu jako čert kříži. Zeleniny a ovoce jím hodně.

 5. Určitě doporučuji zkusit cukr omezovat. I když jste štíhlé postavy, jeho nadbytek zatěžuje slinivku břišní a hrozí rozvojem cukrovky. M.

 6. Ivana napsal:

  Dobrý den, mám přečtené články ohledně cukru, vím, že je to závislost. Jen ale jak na ni? Existuje obecné pravidlo, či opravdu každý individuálně musíme tuto závislost řešit? Děkuji.

 7. Dobrý den, jiné cesty než zkoušet snižovat množství cukrů, které používáte a posilování návyků zdravého jídla neexistuje. Držím pěsti ať ji zvládnete. M.

 8. Petr napsal:

  Dobry den,
  myslim, ze je dobre zde pripomenout, ze premira jednoduchych cukru vede ke vzniku strevni dysbiozy, s prerustanim nekterych bakterii, zvlaste Candida albicans, coz vede nasledne k rade ruznorodych zdravotnich potizi. Candida dokaze dokonce chut na cukr, kterym se zivi, u hostitele dokonce primo vyvolavat, tedy ovlivnovat chovani cloveka…

 9. Lucie napsal:

  Dobrý den paní Margit,
  s tím vším musím s vámi souhlasit,naprosto úplně,cukr je droga.Jsem maminka 32 na mateřské dovolené se dvěma kluky Ondra 2,5 a Martin 8 měsíců.Začínám pozorovat na Ondrovi,že pokud třeba půl dne nedostává něco v čem by byl cukr,tak je podrážděný,výbušný, vzteklý a ukňourany,nejsem si jista jestli je to tim,nebo má takové obdobi.Rano dostava kaši,nebo sunar,svacinka ovocná presnidavka,obědvat se mu nechce jen pár lžicek polévky,většinou s odporem a jde spát,potom mívá had,ale oběd do nej už nikdy nedostanu,tak dostává pár piškotů,ovoce,a termix nebo bílý jogurt s lžičkou marmelády.Dřív jsme dávali občas brumíka,nebo jiné dětské sušenky.K večeři jen pár soust s námi,někdy polévku,nebo běžné jídlo,těsně před spaním sunar.Takto jí od loňského léta.
  Vazi 11 kg a mezi stejne starými dětmi bývá nějdrobnější jak tělesně ,psychikou ,tak i vývojově.Myslím že to zacalo už když jsme zaváděli příkrmy, jako kaše a presnidávky,ale to jsem jeste netušila že to může mít takový dopad,možná už dřív v těhotenství,čert ví.Sama dlouhodobě mám problémy zdravotní s často vracejícími se kvasinkovými potížemi vaginalnimi a na nehtech u nohou,dvakrát jsem brala léky proti tomu a po roce to stejné,dale často mívám nedostatek železa,zácpu.Po přičítání internetu jsem pochopila,ze problém asi bude pecivo a cukr,a že existuje protikvasinková dieta,ale nevim jesli pri kojeni mohu zacit s necim takovým.
  Myslim,ze je az trestu hodné,ze spousta věci pro deti obsahuje cukr,uz od prvních kapiček a malíček pro ně.A je těžké přesvědčit babičky ,že neoslazením čajíčku nejsem krkavčí a sobecká máma a že jim nic nedopřeji,že synovi nechci davat běžný sirup do celodeniho pití,a že mu neposypu kašicku horou granka a zakazuji bonbóny. Odpoved bývá,že stejně to uvidí u jiných a pak toho budou chtit dvojnásob tolik,takže si člověk připadá jako Don Quijote,když bojoval s větrnými mlýny.Já sama se snazim jit prikladem nepiji už dlouho nic doslazovaného,dřív jen kávu,dopoledne nemívám chuť na sladké,ale po obědě když je chvíli klid a kluci spi mě často přepadá chuť na kávu a k ni třeba bebe sušenky.a kolem čtvrté to bývá nejhorší to mívám vlčí hlad a někdy podlehnu vecem které bych si normálně vůbec nedala.Rohlík s čímkoliv.A pozdeji ještě večeře.Manžela asi nepřesvědčím,jeho stravovani je úplně jiné,denně uzenina nebo párek ke snidani i k veceri a zapíjí to kolou.Myslí že toto psát cukru je přehnané a nevěří tomu.
  Velice Vám fandím a děkuji za skvělé články.
  s pozdravem Lucie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *