Budou v USA přirozené potraviny jen na recept?

8. 3. 2012 Studie štítky: ,

Food and Drug Administration (FDA) v USA rozesílá varovné dopisy pěstitelům a prodejcům přirozeně zdravých potravin, kteří pravdivě informují na etiketách produktů anebo svých stránkách o prokázané zdravotní prospěšnosti dané potraviny. Napadena byla na příklad firma Diamond Food, jež nabízí přirozené vlašské ořechy a cituje studie o zdravotní prospěšnosti omega 3 mastných kyselin, které jsou v nich obsaženy.

Podle současných zákonů může FDA přirozenou potravinu, u které si producent dovoluje odkazovat na vědecky prokázané příznivé terapeutické působení, klasifikovat jako lék, vyžadovat povolení FDA, aby byla potravina jako lék schválena, a to by nezbytně vyžadovalo i finančně náročné testování. Neuposlechnutí může být trestáno vysokou pokutou až vězením, a to i přes skutečnost, že prohlášení, která jsou k dané potravině uváděna, jsou naprosto pravdivá a nezávisle vědecky podložená.

Zdroje a odkazy

Inspections, Compliance, Enforcement, and Criminal Investigations (FDA)

This Popular Nut Slashed Breast Cancer Risk in Mice by 50% (Mercola.com)

Můj komentář

Zdá se, že FDA už neví, co s volným časem, a tak se probírá posledními riziky pro obyvatele Spojených států. Ve skutečnosti se v USA z oběhu pravidelně stahují celé řady léků schválených FDA, u kterých bylo později zjištěno množství závažných nežádoucích účinků; ročně zemře několik tisíc pacientů z důvodu nedostatečného otestování léčiv právě touto organizací.

Proč omezovat šíření informací o zdravotní prospěšnosti přirozených potravin? Napadá mne, že FDA tímto krokem chrání farmaceutické firmy, které už dávno nepovažuje za testované subjekty, nýbrž spíše za své zákazníky. Přirozené zdraví prospěšné potraviny jsou totiž tou největší konkurencí pro výrobce léků. Čím dál většímu počtu jednotlivců je jasné, že farmakoterapie většiny dnes běžných zdravotních potíží zpravidla pouze potlačuje projevy nemoci, ale její příčiny neřeší. Příčiny jsou totiž způsobeny zejména stravou a životním stylem.

Kauzálně je třeba přistupovat i k jejich řešení. Problémem farmaceutického průmyslu je, že zdravá strava, pohyb anebo pobyt na slunci se nedají patentovat, a tudíž na nich není možné vydělat jako na léčivech. Jediné co mohou výrobci léčiv udělat, je omezování šíření informací o  prospěšnosti své konkurence.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *