Antidepresanty častěji škodí než léčí

4. 8. 2012 Studie štítky: , 98 komentářů

Autoři práce publikované v odborném journalu Scientifica zpochybňují označování léků proti depresi. Argumentují tím, že lék označovaný jako antidepresivum má jasně fungovat lépe než placebo, má nabízet rovnováhu mezi jeho užitkem a riziky, která má být výhodnější než u komplementárních terapií, nemá zvyšovat riziko spáchání sebevraždy, nemá vést k agitaci anebo strachu, nemá narušovat sexualitu a nemá zvyšovat výskyt deprese v budoucnosti. Naneštěstí se zdá, že antidepresanty nesplňují ani jeden z těchto požadavků. Mnohé nežádoucí účinky  antidepresivních léků jsou běžnější než samotná účinnost. Nazývat tyto léky antidepresanty má podle autorů zprávy smysl z obchodního hlediska, z odborného se jedná o klamoucí označení.

Antidepresiva jsou od svého uvedení do oběhu v padesátých letech minulého století považovány za možné induktory mánie a psychózy. Od zavedení Prozacu v roce 1987 masivně stoupl počet uživatelů antidepresiv. Ročně je v USA hospitalizováno přes 200 000 jednotlivců s mánií nebo psychózou vyvolanou právě antidepresivy. Přitom antidepresiva dnes patří celosvětově k nejprodávanějším lékům s obratem 20 miliard ročně (z toho téměř 12 miliard jen v USA). Antidepresiva jsou nejčastěji užívaným lékem mezi 18 až 44 rokem.

Na stránkách ssristories (příběhy uživatelů Selective Serotonin Reuptake Inhibitors, tj. antidepresiv typu Prozacu) jsou stovky zdokumentovaných příběhů jednotlivců, kteří pod vlivem antidepresiv ublížili sobě anebo někomu z okolí. Vedle 66 příběhů školního střílení pod vlivem antidepresivních léků tam naleznete i popisy vražd, sebevražd anebo pokusů o ně, poporodních depresí nebo násilností v dopravě.

Zdroje a odkazy

Můj komentář

Nežádoucí účinky antidepresiv jsou děsivé a mohou být nebezpečné pro uživatele i jeho okolí, jejich terapeutické působení je často nejisté. Nedovedu pochopit, jak mohou být antidepresiva mezi nejběžněji předepisovanými léky. Předpokládala bych, že odborníci budou více než dvakrát přemýšlet před předepsáním jakéhokoliv antidepresiva, aby si byli jisti, že je jeho užívání pacientem zcela nezbytné a že neexistuje méně riskantní varianta terapie.

Podle statistik o stoupajících prodejích antidepresiv je však skutečnost zcela odlišná, a přitom studiemi ověřených možností přirozených terapií, které mohou úspěšně řešit alespoň mírné až středně těžké stavy deprese, je celá řada. Na příklad podle MUDr. Volkera Schmiedela by tablety třezalky měly být na základě vyšší účinnosti prokázené studiemi i významně nižšímu riziku vedlejších účinků volbou číslo jedna v řešení mírných a středně těžkých depresí. A výsledky právě zvěřejněné americké studie prokazují, že lidé s onemocněním srdce, kteří se také léčí na depresi, mohou dosáhnout zmírnění svých potíží pravidelným pohybem podobně, jako by tomu bylo s léky. Skupina cvičících v této studii navíc také hlásila méně častěji únavu a sexuální potíže, na rozdíl od skupiny užívající placebo anebo antidepresivum.

Upozornění k třezalce: Třezalka mění účinky desítek léků a v kombinaci s antidepresivy představuje riziko serotoninového šoku. Ukázalo se také, že třezalka změní působení antikoncepce, takže ženy přesto ovulují a mohou tedy otěhotnět. Takže pokud toto čte někdo užívající antidepresanty a řekne si, zkusím i třezalku, ale léky si pro jistotu nechám, tak pozor. Takovýto přístup nedoporučuji anebo lze jen po domluvě s vašim lékařem.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej ostatním.

Zdravé zprávy emailem

98 komentářů: “Antidepresanty častěji škodí než léčí”

 1. Děkuji za tento příspěvek a budu ráda za další podobné. Moje máma antidepresiva bere, ale spíše je setrvale střídá – vybírá si mezi několika druhy závažných vedlejších účinků, opravdu strašné. A stejná situace je i u odvykání kouření. Lékaři lidem předepisují Champix aniž by je informovali o závažných vedlejších účincích a pokud se u nich objeví, tak místo, aby lékař nařídil okamžité vysazení, podá vysvětlení, že psychické problémy (úzkosti, sebevražedné myšlenky apod.) jsou přirozenou součástí odvykání kouření :/

 2. Terezo, naprosto s Vámi souhlasím, že podávání léků pro odvykání kouření není zrovna nejlepší nápad. V podstatě všechny moderní léky mají určité vedlejší účinky, mnohé z léků i ty nejzávažnější a jejich předepisování by mělo následovat jen po jednoznačném vyzkoušení a vyloučení přirozených možností. Samozřejmě, že zde mám na mysli řešení neakutních, většinou chronických zdravotních potíží. Účinnost farmakoterapie v řešení akutních problémů nezpochybňuji.

 3. Dobrý den, domnívám se, že problém není v tom, že by odborníci málo přemýšleli, ale je to spíše “systémový” problém naší doby – nikdo nemá na nic čas. Psychiatři mající 30 pac. denně nemají čas dělat psychoterapii nebo vést účinný rozhovor ohledně životního stylu. Psychologů, kteří jsou na pojišťovnu, je málo. Ti, kteří nepracují na pojišťovnu, jsou zase pro mnoho lidí drazí. A lidé sami kolikrát nechtějí dělat pro sebe nic – začít se jinak stravovat, začít se hýbat, začít pracovat na vztazích, vzít odpovědnost do vlastních rukou – to je ve většině případů nejúčinnější lék na deprese… ale to v prvé řadě vyžaduje být proaktivní a začít přemýšlet jinak. Jenže právě změna je to, co lidé vlastně nechtějí. Takže léčíme symptomaticky… stejně jako v jiných oborech jsou nadužívána analgetika, jsou v psychiatrii nadužívána antidepresiva. Otázkou je, co může lékař dělat, pokud 9 z 10 pacientů chce fungovat stejný způsobem jako v uplynulých 10 letech, akorát bez deprese a sami vyžadují antidepresiva…?

 4. Dobrý den pane doktore, děkuji za doplnění popisu, jak to v praxi vypadá a zejména za potvrzení, že změny životního stylu mohou být tou nejlepší terapií deprese.
  Souhlasím, že problém spočívá zejména v nastavení zdravotního systému, že lékaři jsou k předepisování léků tímto systémem donucováni i že velká část viny je na samotných pacientech požadujících zkratkovitá a bezpracná řešení. Otázkou je, kdo má největší vliv na systém a jak dosáhnout jeho úprav.

 5. ilona manolevská napsal:

  margit,

  samozřejmě že antidepresiva mají vedlejší účinky, jako všechny léky. Ale jen lidé, kteří neměli nikdy opravdovou depresi, si mohou myslet, že cvičení a zdravá výživa pomohou třeba s  endogenní depresí, která není způsobena vnějšími vlivy, ale chemocky v mozku. Tu máme v rodině a u mne začala při neuroboreliáze, kdy mi magnetická rezonance prokázala “rozsáhlé zánětlivé změny obou mozkových hemisfér”. Začala jsem v té době brát antidepresiva, která mi pomohla přežít závratě, ty mne hodně, hodně trápily. Po zlepšení závratí jsem antidepresíva několik let nebrala. Pak jsem onemocněla rakovinou. žiji s ní od roku 2001. A na nohou mě drží zase antidepresíva, díky nim i celou dobu života s rakovinou pracuji. Než jsem je začala znovu brát, jen jsem zvracela, nemohla spát a měla jsem něco, čemu říkám noční děsy. A to jsem 25 let vegetariánka, cvičila jsem 20 let jogu a pracovala na sobě po všech stránkách. Nemyslím, že je správné odrazovat lidi úplně od antidepresív, je to nebezpečné, jako když pacientovi s rakovinou říkáme, že chemoterapie je jedovatá a poškodi mu zdraví.

  Jinak děkuji za krásné články, které určitě nemocným pomáhají

  ilona

 6. Ilono, děkuji za předání osobního příběhu. Ano, antidepresiva mohou být v některých případech i potřebná. Příspěvkem jsem chtěla upozornit na případy lehčí a středně těžké deprese, kde automatické předepisování antidepresiv bez vyzkoušení přirozených možností není v pořádku a je přitom naprosto běžnou praxí.

 7. Aleš Anonym napsal:

  Bohužel je to pravda, mě způsobily nesnesitelné stavy napětní, neklidu, hněvu a i sebevražedných myšlenek. Byl jsem i hledán policii, ta se mě snažila hospitalizovat, ale nenechal jsem se. Byl jsem na krizovým a tam doktorku vůbec nenapadlo, že by tyto stavy mohly způsobit antidepresiva! Pak jsem se teda začal pídit po tom, co to způsobuje a na netu jsem se o těchlech účincích dozvěděl dost informací a následně jsem teda šel za moji ambulatní psychiatričkou a tak mi vyloženě řekla” neznám žádné případy takových nežádoucích účinků” a že naopak slouží ke stabilizaci nálady lidí s poruchou osobnosti. Takže mi lhala úmyslně. Nálepku porucha osobnosti mi dali před 4 lety, kdy jsem měl těžší deprese a platnost této diagnozi v době horšího stavu není, podle literatury Práško se musí testování provést dvakrát, což u mě nebylo. Přesto mi tuto diagnozu nechala i doktorka, aby mohl nežádoucí účinky svádět na tuto “|poruchu”
  Prášky jsem vysadil a je mi daleko lépe. Prášky chtěla, abych bral expřítelkyně při rozchodu, jenže až začly působit, tak jsem se na ní hněval za její chování a tedka asi bude soud ohledně nebezpečnýho pronásledování. Snad to zvládnu.
  Lidem rozhodně nedoporučuji brát antidepresiva zbytečně a ani při nějákých těžších životních událostí, jelikož smutek je přirozená věci a potlačovat ho může mít daleko horší následky.

  Mimochodem v knize Listening To Prozac Kramer popírá, že by antidepresiva způsobovaly agresivitu, kde komentuje různé násilnosti po použití antidepresiv, že už se tito lidé, takhle chovali před tím. A následně je obhajuje, aby je lidé braly – že vám dodají ostré lokty, více sobeckosti, agresivity, což se pro život hodí.

 8. Šárí napsal:

  Souhlasím s paní Manolevskou. Žádný kvalitní styl života vám nepomůže, když přijde skutečná deprese.
  Také jsem léta cvičila jógu, chodila po lesích a zdravě jedla, a depresi to nijak neodvrátilo. Sice jsem podstoupila alternativní léčbu deprese, ale bez podpory antidepresiv a jeden čas i antipsychotik bych ji nezvládla. Moje alternativní terapeutka se trochu mračila nad antidepresivy, s kterými moc nesouhlasila, a moje lékařka se zase trochu lekala podivných metod alternativní terapie, takže zpětně se docela divím, jak jsem to tenkrát ustála, ale naštěstí to vyšlo.

  Jinak celkem věřím tomu, že antidepresiva můžou způsobit i zvýšenou agresivitu. Mají mnoho různých negativních účinků, které vám doktoři ani nechtějí věřit, jak vím z vlastní zkušenosti. Takže doporučuji brát je opravdu jen v případě skutečné potřeby.

 9. Honzislav napsal:

  Článek, a příspěvky napsané k němu mě víc než zaujaly a potvrdily co si stejného, nebo obdobného myslím.
  Psychofarmaka dělají z lidí líné mrvoly, které se buď nechtějí starat samy o sebe, a nebo tito jedinci radši berou prášky, aby se měli dobře a nemuseli proto nic udělat. Obojí je omyl jako hrom.

  Jisté prášky jsem vysadil, a probudil jsem se ze zlého snu, který tato léčiva působí.

  Konečně žiju a plánuju si život tak, jak by se mi s těmito odpornými prášky nikdy nepodařilo.

 10. Dddd napsal:

  Jen ten kdo opravdovou depresi nepoznal na vlastni kuzi muze napsat nesmysl jako je ten, ze vice skodi nez pomahaji. Jsem sportovkyne, cvicim kazdy den, nekourim, nepiju a zdrave jim,nicmene me ve veku 16 let deprese dohnala az k tomu, ze jsem nebyla schpona vyjit mezi lidi, vlastne vyjit ven vubec. spise nez psychicky se na me deprese projevovaly fyzicky ve forme akutnich zachvatu paniky kdy me brnely vsechny koncetiny, nemohla jsem dychat a omdlevala jsem..toto se delo kazdy den i behem noci cca tri mesice nez mi byly antidepresiva predepsana…pul roku trvalo nez ta hruza zmizela ale bez ni h by h to nikdy nezvladla…!!! Ve svem okoli mam nespocet znamych a kamaradu, kteri prozili to stejne a vzdy jsme se shodli zenebyt techto leku tak uz nejsme na svete…nyni po 12 letech jsem bez leku, ale pokus by se mi melo vratit to co tehdy, sahla bych po techto lecich znova.,!!

 11. Dobrý den, děkuji za sdílení Vašeho osobního příběhu. V příspěvku píši o depresích mírných a středně těžkých, na které jsou změna životního stylu bezpečnějším řešením než jsou léky. M.

 12. Dana Svobodová napsal:

  Vážená paní Slimáková,

  zřejmě byste měla publikovat své názory k lékařským teoriím, které jste sama vystudovala a ve kterých věřím, že jste jistě skvělá.Tento článek je však “přešlapem” vedle. Léčba depresí, úzkostí a jiných psychických poruch “nestojí” pouze na tom, zda je nemoc silná či slabá. I u lehkých poruch je někdy dobré nasadit tyto léky. Vždy záleží na konkrétním člověku, čase jak dlouho s nemocí ne/úspěšně bojuje a zázemím které má.Váš článek vyznívá přinejmenším velmi nepřátelsky vůči lidem, jež tyto léky berou. Pokud jste se nikdy nedostala do dlouhodobého stavu psychické nemoci, byť jen mírného či středního rozsahu, nezbývá mi, než vám pogratulovat, protože máte neskutečné štěstí. Pak ale přenechte takto publikavé názory odborníkům.

  S pozdravem

  Dana

 13. Dobrý den Dano,
  v žádném případě nebylo mým cílem vystupovat nepřátelky vůči uživatelům antidepresiv a jestli to takto vnímáte, omlouvám se. Tento příspěvek je zařazen mezi studie, nejedná se tedy o mé názory, ale o překlady citací textů více odborníků, které upozorňují na obrovská rizika nadužívání preskripce antidepresiv. Mé shrnutí je pouze v posledním odstavci a opět vychází z informací popsaných odborníky a odbornými časopisy. Cílem mých textů a překladů je nabídnout i jiný pohled na léky a terapie, který se běžně v převládající propagaci farmaceutickým firem nevyskytuje. Margit

 14. Klara napsal:

  Dobry vecer,

  Take trpim endogenni depresi a musim rict, ze velmi zamrzi, kdyz se Vam podobnymi clanky snazi lide, kteri nemaji tuseni…. namluvit at se vzchopite.

  Clanek by mel byt napsany podrobneji, pusobi na me spis jako zajimavost z Blesku..
  Nezlobte se.

  Preji Vam hodne stesti.

 15. Dobrý den, opakuji, že v žádném případě nebylo mým cílem vystupovat nepřátelky vůči uživatelům antidepresiv a jestli to takto vnímáte, omlouvám se. Cílem článku je předat základní informace o rizicích nadužívání antidepresiv a pro detailnější informace jsou právě uvedeny mnohé odkazy s kompletními studiemi a zprávami odborníků. Omlouvám se, ale není v mých časových možnostech a ani účelem mého webu publikovat mnoha stránkové překlady studií. Také přeji vše nejlepší. Margit

 16. Robert napsal:

  Já osobně v antidepresiva nevěřím. Jak už bylo v článku napsáno, točí se v tom velké peníze a není to nic jiného než velký biznis a podfuk. Lékař by něco takového nikdy neřekl, protože by si tím podřezal svoji dojnou krávu. Je nutné si uvědomit, že medicína a lékaři tady nejsou proto, aby pomáhali lidem, ale proto aby na tom vydělávali, to je primární účel a i když si nemyslím, že by všichni lidé byli jen sobečtí bezcharakterní hamouni, stejně nakonec vyhraje pragmatický zájem vydělat nějaký ty prachy. :-D

 17. Iwuš napsal:

  Všimnite si, že ľudia, ktorí antidepresíva nikdy nebrali sú maximálne proti nim, naopak, tí, ktorí majú osobnú skúsenosť, ich obhajujú. To o niečom svedčí. Určite nie je dobré brať chemické lieky, keď nemusíte, ale sú prípady, keď to inak nejde. A nie sú to len ťažké depresie. Kto nezažil, nepochopí.

 18. Dobrý den, myslím si, že takto jednoznačná situace určitě není. A ani můj postoj není za každou cenu proti antidepresivům, ale pro jejich uvážlivé předepisování.

 19. enik napsal:

  Dobry den,
  antidepresiva jsou podle mych rodinych zkusenosti velmi slaba medicina nebo az neucine placebo.Endogeni deprese je jen prazdna formulace nalepka,to neni zadna diagnoza.
  Verim,ze jde o placebo byznys,znam i pripad z pribuzenstva kdy osoba brala nekolik
  antidepresiv dohromady(nejucinejsi podle psychiatru) a stale to nebylo ono,takze urcite tam asi byli i nake elektrosoky
  do hlavicky,nebyl sem u toho,ale myslim si to,protoze tam byl blazinec.
  Mimochodem jaky je asi vztah mezi sebevrazdou a depresi.Jsou lidi kteri etanazii vyslovene
  pozaduji ale jejich nalada neni nejhorsi a nekdy maji dokonce jasnou mysl..Podle ucebnic by meli dostat nalepku velmi tezke deprese,jenze oni se smeji..Tady neco nesedi

 20. Dominik napsal:

  Dobrý den.

  Článek má v jedné věci pravdu a to že jsou antidepresiva předepisovány v masovém množství a psychiatři o jejich předepsání ani moc nepřemýšlí.Ale co se týče jejich účinku na opravdu nemocné tak nesouhlasím.Jelikož se léči na antidepresivech již několik let tak mohu říct že díky nim vedu poměrně kvalitní život mám práci,přítele a malý dům.Než jsem je začal užívat nebyl jsem schopný ani dojít na nákup.Vše se změnilo v roce 2010 kdy jsem se zkusil zabít ale vše dobře dopadlo a po týdnu na jip jsem šel na měsíc na psychiatrii kde mi nasadili antidepresiva.Po 2 měsících užívání jsem se začal cítit lépe a začal jsem žít.Ano deprese mám i teď ale v mnohem mírnější formě a také se mi srovnal spánkový režim takze …
  Ano pokud je člověk opravdu nemocný tak pomohou ale antidepresiva neléčí smutek.

 21. Dobrý den, děkuji za sdílení Vašeho příběhu. Můj článek není v rozporu s Vašimi zkušenostmi. Sama upozorňuji na nadbytečné až nebezpečné předepisování antidepresiv v případech mírné až středně těžké deprese, kde zpravidla více škodí než prospívají. Nikde netvrdím, že by neměly být předepisovány v oprávněných případech, tj. zejména u těžkých depresí. M.

 22. Karel napsal:

  Dobrý den, souhlasím s Vaším pohledem a ke kritikům dodám: Antidepresiva někomu pomáhají dobře, někomu pomáhají na úkor vyvolání jiných problémů, někomu nepomáhají ani trochu a ještě vyvolávají neúnosné symptomy. Možná je to dáno geneticky, mikrobiologicky, toxikologicky atd. Především: Věda chybí. Hlavní problém je, že se předepisují bez znalosti příčiny, metoda pokus-omyl někdy vyjde a někdy ne (tito lékaři pak přesto někdy dokáží kritizovat alt. metody za nedostatečnou vědeckou podloženost, ale u té své si to neuvědomují). Jestliže nevíme, co je příčinou konkrétního problému, nemůžeme ani vědět, jak zapůsobí určitá látka na konkrétního člověka. To, že jsou předepisovány téměř na všechno, co se projevuje nějak v psychice, je smutný fakt. Vědecky nijak podložené není, že co se projevuje v psychice, nemůže mít původ jinde. Příklad: zátěž těžkými kovy, patogeny, neurotoxiny z organismů žijících v těle – to vše působí na nervy. Psychiatrie to až na výjimky nevnímá, dělá, že to neexistuje.
  Osobní zkušenost z 90. let, problém byl tzv. paniky: První dva dny na AD Prozac jsem nedokázal vůbec usnout (nikdy předtím ani potom jsem to nezažil), vybuzený chodil po bytě a ráno po druhé probdělé noci se cítil jako troska, která sotva dolezla tam, kde mi byl Prozac vysazen se slovy “to je škoda, je to tak vynikající lék”. Co dělá tohle, není vynikající lék, zejména bez znalosti příčiny problému. Paniky zmizely až po drastické půlroční změně stravy na alkalizační převážně syrovou (s jablečným octem v salátech), kdy z hlavy něco po týdnu začalo vytékat pryč, každý den. Pravděpodobně nějaké ložisko toxinů či patogenů. Změna byla dramatická. Neschopnost dojít do obchodu se změnila ve schopnost odřídit 1000 km za 2 dny. Od té doby nevěřím na pouze 2 příčiny tzv. psychických problémů: “špatné myšlenky” (psychologie) a “špatné nastavení neuropřenašečů” (mozková chemie). To první může být, ale bývá to “diagnostikováno” i tam, kde je hlavní příčina jinde. To druhé má téměř vždy kořenové příčiny jinde. Myslím, že to je v souladu se zkušenostmi, které tady byly napsány, od kritiků AD až po nadšené přívržence. Jen jsem se snažil přidat další rozměr, bohužel opomíjený. Jenom příčinná léčba je skutečnou léčbou, i když úlevy samozřejmě lze dosáhnout i bez léčby příčiny a je dobře, že možnosti úlevy jsou, když už příčiny nezkoumáme.

 23. Dobrý den, moc děkuji za sdílení Vašich zkušeností. S potřebou řešit situaci kauzálně a nejen potlačovat symptomy také naprosto souhlasím. Margit

 24. Ráchel Bícová napsal:

  Dobrý den, je sice pravda, že jsou někdy AD předepisována tam, kde by měla spíše nastoupit psychoterapie apod., především tedy vidím jako problematické jejich předepisování praktickými lékaři. Vedlejší účinky mají také, jako ostatně všechny léky (ani ta vámi zmiňovaná třezalka není bez rizik) – proto léčba patří do rukou odborníka, který případně nasadí léky jiné a je ochoten společně s pacientem hledat ideální mediaci a dávkování. Také má být pacient o možných negativních účincích lékařem poučen (v příbalovém letáku jsou varování velmi jasně napsána). U depresí se nedá udělat nějaký krevní test či něco podobného, z čeho by jasně vyplynulo, co bude danému pacientovi sedět. Sama jsem ve svém okolí zažila ženu, která na SSRI reagovala velmi špatně, ale po výměně léků za jiný typ fungovala výborně a po cca roce mohla léky trvale vysadit.
  Váš článek je velmi zavádějící – a tvrzení, že antidepresiva častěji škodí, než léčí, by bylo potřeba opravdu kvalitněji doložit, nežli jste to udělala vy. Vidím spíše problém v tom, že řada lidí, kteří by se měli s depresí léčit, tak nečiní, zbytečně trpí a komplikují tak život sobě i svým blízkým. Váš opakovaný argument, že článek je o lehkých a středně těžkých depresích, na věci nic nemění.

 25. Eva Kratochvílová napsal:

  Vážená paní! Neustále hledám nějaké informace o antidepresivech a náhodou jsem narazila na Váš článek, dovoluji si obrátit se na Vás, protože si také myslím, že léky mohou škodit.
  Jak se navzájem mohou negativně ovlivňovat tyto léky: Mirzaten 0-0-1, Derin 0-0-1, Miraklide 1-0-0, Diazepam 1/2-0-1/2, Caviton 1-1-1, Heloperidol kapky 5-5-5, Prestance 1-0-0. Pokud můžete, prosím odpovězte. Mockrát děkuji

 26. Dobrý den, omlouvám se, ale mohu se vyjádřit jen zcela obecně a to, že léků je příliš mnoho a zcela jistě budou přínášet i nemálo nežádoucích účinků. Pro posouzení jejich vhodnosti a rizik potřebujete konzultovat s lékařem, který je předepsal a zná zdravotní stav jejich uživatele, popřípadě si domluvit pro kontrolu konzultaci i s dalším lékařem – specialistou. Děkuji za pochopení. M.

 27. Eva Kratochvílová napsal:

  Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověď.

 28. Michaela napsal:

  Nedoporučuji brát antidepresiva, vím že jsou někdy situace, které jsou pro nás hodně těžké, ale antidepresiva tu situaci za nás nevyřeší. Taky jsem se dostala do situace kdy jsem na tom byla psychicky hodně špatně, měla jsem deprese a úzkosti a pak jsem zase měla deprese z toho že mám deprese a byl to pro mě začarovaný kolotoč. Asi měsíc jsem pojídala nějaké antidepresiva, název už přesně nevím, ale na tom nesejde, ale asi po měsíci jsem je vyhodila. Nebylo to sice lehké, přepadaly mě deprese a úzkosti, ale časem se to zlepšovalo. Hodně jsem pila bylinné čaje, pojídala hořčíky a snažila se zaneprazdňovat abych neměla čas myslet na blbosti. Špatných dnů ubývalo a lepších přibývalo.Trvalo mi asi tři měsíce než jsem se z toho dostala, ale jsem ráda že jsem to zvládla bez těch antidepresiv. Sem tam se mi to ještě vrátí ale už vím že to tak jak to přišlo zase odejde. Hlavně člověk musí mít někoho komu se vypovídá. Moje známá pojídá několik let antidepresiva, s nikým o svých úzkostech nemluví, dusí všechno v sobě, a bere silnější a silnější antidepresiva, kam taková cesta vede? Sáhnout po antidepresivech je nejjednodušší řešení jak se úzkostí a depresí zbavit, zkuste si zvolit tu složitější cestu jako já, ale postupem času budete moc rádi že jste tuto cestu zvolili! :-) A taky jsem evangelička, takže věřím že mi v těch nejtěžších chvílích pomohl Bůh, všem může pomoci, ale všichni ho odmítají. Možná některým z Vás můj příběh pomůže. Pokud to bude jen trochu možné zkuste se vyhnout antidepresivům.

 29. Jarka napsal:

  Dobrý den,
  v prosinci mi doktor (pratik) napsal antidepresiva sertralin 50, po 5 týdnech užívání jsem na tom byla mnohem hůř než předtím. Nikdy bych nevěřila co dokážou vedlejší účinky. Antidepresiva mi byly vyměněny za Citalec, 3 týdny klid a začíná to opět. Psycholog (uznávaný) mi vysvětlil že jsem dostala silnou dávku, proto ta reakce. Nechápu jak může tyto na jednu stranu nebezpečné léky psát kdekdo, bez pořádného psychiatrického vyšetření. Teď jen obíhám psychiatra a psychologa a budu se jich snažit co nejdříve zbavit. V mém životě již nikdy více..

 30. Zdenek napsal:

  Paní Margito,Vaše povídání na Dvojce ČR bylo milé a je dobře že se nám posluchačům připomínáte.Co je dobrý jíst když se zanítí přechody svalů ve šlachy.Děkuji za případnou radu a léčbu jídlem upřednostnuji a k lékařům nechodím když nemusim.Neužívám žádnou medikamentózní léčbu.Jen s Váma a s jídlem se léčím.

 31. Dobrý den, terapii zánětu je vhodné podpořit maximálním omezením jednoduchých cukrů ve stravě. Naopak pravidelně jezte zdroje protizánětlivých omeza 3 mastných kyselin jako jsou např. tučné ryby. M.

 32. Jana Novakova napsal:

  Dobry den vsem.Diky uzkostne poruse a třesu jsem se asi pred tremi lety rozhodla resit situaci leky-escitil.Absolvovala jsem skupinovou terapii tri mesice.Ta nic nevyresila.Pred asi 4.mesici me to vsechno tak nakrklo,ze jsem se sama vzchopila,prestala nad sebou brecet a nasla si vlastni cestu.Podivala jsem se hluboko do sebe sama a zacala se mit rada.Vice mene je to hluboka vira v lasku a to,ze strach z cehokoli je jen iluze,ktere je treba se zbavit.Leky ubiram,chci je vysadit.A je mi moc dobre.Naucila jsem se rozeznavat sve pocity a vest spravne sve myslenky.

 33. Děkuji za sdílení Vašeho příběhu a držím pěsti ať situaci takto zvládnete i zcela bez léků. Margit

 34. ondrej napsal:

  osobně si myslím že to hodně o manipulaci psychyattrů deprese a vůbec nemoci duše jsou ted hodně in je proste přilíš mnoho odborníku a tak vznikají studije a poruchy a bůhví co ještě a na všechno se vždy najde nějaký ten lék a někdo kdo to bude léčit a zkoumat napíše o tom knihu a antidersivum a deprese je třeba si položit otázku proč depresí přibývá není umění něco léčit a myslím že toto ještě léčit neumíme ale předcházet a jsem si jist to dokážem jinak se domnívám že dněšní psychiatrie je opravdu jen manipulace na základě výhružek a nálepkování nebudeš brát tyto léky bude vám ještě hůř a mohl by jste spáchat i sebevraždu no a pracovat to určitě moc nebudete řekně te my kdo s by tohoto výroku nebyl na prášky zkušenost
  z rodiny prášky jsme odmítly přerušily kontakt s psychiatrem hodně jsem mluvily a našly jsem skutečny důvod špatné nálady ani ne deprese a problém jsme vyřešily a je vše v pořádku
  a když vidím ty co je berou smějí se všemu a jsou stále v  dobré náladě tak je hodně lituji
  je lepe být někdy na hoře a někdy dole ale byt sám sebou když viděl co z mého kamaráda udělaly antidepresiva už to není člověk ale stále se smějící hmota která směje fakt uplně všemu řeknu vám byt jeho blízkosti je fakt hodně náročné a k psychiatrům v historii nevyléčily ani jednoho pacienta jen ho dokázaly přislušně
  zařadit myslím že dnešní společnosti chyby zdravý selský rozum k psychiatrovi jsem šli vlaśtně donucení z okolí neuvědomily jsme si že náš člen rodiny má opravdu problém který někdo způsobuje a hledaly jsme chyby v něm na konec se ukázalo že vněm nebyla a psychiatr ten to vše jenom dokonale zamotal během 20 minut vystřihl diagnozu s receptem v ruce dnes se nám nezbylo nic jiného něž se našemu členu rodiny omluvit měl problém ale dlouho to nikdo nechtěly vidět

 35. ondrej napsal:

  jen dovětek myslím že dnešní moderní doba nakládá na jedince příliš mnoho ukolů informaci že jen bude moc sám unést bude tedy na něm zda si jako pomocníka vybere prášek z rukou toho kdo ho zná pět minut v týdnu nebo zda si najde pomocníka z rad blízkých jak tomu bylo dřive myslím že dnes zatím hodně lidí voly ten přášek coš je škoda

 36. Alena napsal:

  Drahy Ondrej.
  Podla toho co pises usudzujem ze ani len netusis co je silna uzkost panika a tazka depresia z toho celeho.
  Mne sa tieto stavy prejavili ako mladuckej dievcine.
  Nevedela som co preco a co sa to v mojej hlave zrazu deje… No uplny des, hlava ta skratka neposlucha a zacne si robit co chce.
  Dlho som skusala a patrala po pricine.
  Pomohli mi antidepresiva uz ked som bola v stave kedy som sa len triasla na posteli a chcela to ukoncit.
  Nezabudaj na to ze depresia je smrtelna choroba ako rakovina. A ked nepride pomoc vcas vela ludi to uz skoncilo.
  Ja som presvedcena ze mam toto ochorenie zdedene. Mame v rodine viacero samovrazd a ja som rada ze som nasla lieky ktore mi skutocne pomohli inak by som tu uz asi nebola.
  Ked sa moj stav zlepsil patrala som po pricine, chodila na terapie, skusala alternativy, vysadila som lieky a pokusila sa zit bez nich asi 5 krat.
  A da sa to zopar mesiacov vydrzat ak clovek nema ziadnu psychicku zataz…
  Zijem zdravo, relaxujem. Mm dva kone a psa a venujem sa prirode ako casto sa len da.
  Pricinu mojich stavov poznam. Presla som si mnohymi terapiami psychologmi a pod….
  No poviem ti ze ked sa mi to vratilo tak nepomahala ziadna priroda a pri konoch som nevydrzala. Znova som sa musela zacat liecit a bola som na tom mozno horise ako na zaciatku…
  Som vdacna za tieto lieky lebo mnohym ludom pomahaju.
  Ani len netusis aki su ludia s depresiami bojovnici… Ovela vacsi ako psychicky zdravi ludia.
  Depresia trapi mimochodom vacsinu hlavne vzdelanych a empatickych citlivych ludi…
  Ja sa s tym trapim 8 rokov. Velmi ma trapilo ze fungujem na liekoch ale treba sa s tym zmierit…
  Su ludia s fyzickym ochorenim ktori beru cely zivot lieky…aby mohli zit a fungovat
  To mas podobne ako cukrovku napr. Ci vezmi ze by si cukrovkar nedal inzulin ako by to asi dopadlo….
  Ja sa za svoje ochorenie uz viac neobvinujem . Kto zazil vie o com hovorim
  Ja som si ho nevybrala a zazila som si v zivote vela zleho co sa tiez podpisalo na tom celom stave…
  Velmi lahko sa sudi a tvrdi ze ludia vezmu liek a zacnu byt lenivi lebo nepatraju po pricine… Verim ze kazdeho z nas to trapi a patrat bude stale a skusat a verit

 37. Martina napsal:

  Dobrý den.Po Vánocích mi začala úzkost a nic mě nebavilo.Začalo to odstěhováním syna a kolapsem dcery.Nenapadlo mě nic jiného než se ojednat k psychiatričce.Ta mě vyslechla a nasadila antidepresiva.Bylo mi již první den tak moc zle a ty šílený myšlenky hotový děs.Léky jsem okamžitě vysadila a bojuji s tím sama nyní jsem si nasadila třezalkové kapky.Na kontrolu jsem k lékařce zašla a vše ji popsala a chtěla mi nasadit jiné,ale já to odmítla.Požadovala jsem doporučení k psycholožce,ale místo něj jsem dostala brožuru o strachu a úzkosti.S antidepresivem se již nechci setkat a věřím že třezalka začne za pár týdnů účinkovat :)

 38. Hana napsal:

  Dobrý den,

  já ossobně nevím,jak bych zvládala vše bez léků,snažila jsem se moc a moc.AD jsem nikdy brát nechtěla,mám uzkostnou poruchu s agorafobií,pak už jsem ale nemohla,a nakonec opravdu pomalým tempem AD začala brát,jak jsem vděčná,potkala mě operace s rakov,to bych bez AD nezvládla i tak to s nima bylo náročné,umírala mi maminka půl roku mi odcházela před očima bez AD nevímmmmmmmmmmmmm,nejsem sice uplně fit,ale určitě bych tohle vše bez AD nezvládla,takže ono je potřeba rozlišit ,kdy je to nutné a kdy není,ale od toho máme snad odborníky,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,tím rozhodně nejsem proti alternativní medicíně

 39. pastelka napsal:

  Já za tento článek moc děkuji. Myslím, že není správné, že vám AD napíše kterýkoliv obvodní lékař. Navíc je myslím i všeobecně zlehčováno, že jsou téměř neškodné a nemají vedlejší účinky a podstatou tohoto článku je upozornit na to. Jen si tak říkám, co asi dělali naši předci, když jsou AD teprve od padesátých let ? Možná naši předci vzájemně více komunikovali, více plakali .. nechali problém “vyhnít” a dokázali se v mnoha případech “oklepat” a jít dál. Možná bylo více sebevražd..? Myslím, že lze i změnit něco uvnitř sebe sama, abych po AD nemusela sáhnout. Někdy to lze, někdy ne a jistě záleží na “velikosti problému” i osobnosti člověka, jak se k AD postaví. Já osobně mám problém a o AD nějakou dobu uvažuji. Byla jsem upozorněna lékařem, že v situaci kterou řeším, by se nebylo čemu divit. Dnes je mi skvěle a bylo mi skvěle i včera. 2 dny po sobě brečím a cítím díky pláči neskutečnou ulevu. Srovnávám si myšlenky v hlavě bez okolních ruchů-televize, rádio, mobil. Kdo mě zná, neuvěří. Nejsem zvyklá brečet, nepláču třeba i rok, přesto že cítím, že by to chtělo jít ven. Mám také kamarádku, která díky AD funguje. Já sama za sebe, říkám AD zatím NE.

 40. Josef Matlas napsal:

  Pěkný článek. Jen svými dlouhodobými zkušenostmi s vyhořením a depresemi mohu potvrdit vaše tvrzení o antidepresivech. Nejen, že nic antidepresiva neřeší, ale oni často až vražedně ubližují. I ti lidé co je předepisují jsou často velmi pozadu ve své duchovnosti. Nechápu, co se najde zde komentářů, které jejich existenci podporují. Opravdu tomu nerozumím. Někdy mám až pocit jestli ti lidé nejsou nastrčení lékařskou a farmaceutickou loby, protože jinak si to nedovedu vysvětlit. Alespoň tedy mě přiváděla antidepresíva do hrozných nesnesitelných stavů tísně, tuposti, slabosti, nic neřešení a chronicity ve funkci některých hlavních orgánů těla. Teprve svépomocí, když jsem dlouhodobě objevoval a zkoušel alternativní metody (detox. podle dr. J. Jonáše, klas. homeopatie, fytoterapie, dietologie, reflexní ter., psychotronika, duchovní vědění), jsem se z toho postupně dostal. Je třeba hledat příčiny (bývá jich zpravidla více najednou) a přebudovat se. Antidepresiva tento proces zastaví a zdraví ještě zhorší. Pro nezasvěceného člověka je to až zprvu neuvěřitelné, že by státem zavedená školská medicína, ta „autorita a opora“, mohla být až takto bestiální pokud jde o psychiatrické a chronické, degenerativní nemoci vůbec.

 41. Míla napsal:

  Dobrý večer,mám dceru 35 let a 2 roky je rozvedená.Měla za muže němce a má s ním dceru(8 let).Potom měla přítele (asi půl roku)ale zjistila,že není normální a na internet posílá fotky v dámském prádle a kozačkách.Bere AD asi rok a půl.Byla to fajn holka,která v těžkých situacích občas vypila nějaké víno.Pak začala brát AD.v POSLEDNÍ DOBĚ(ASI PŮL ROKU ZPĚT)se ale začíná navážet do mě,jako matce a vytahuje věci,staré 23 let.Zakazuje mi přístup k vnučce a ovlivnuje i mladší sestru,které je 20 let a ta ji nechápe!! Nikdy před-tím,taková nebyla.Měli jsme fajn vztah. Myslíte,že na ni AD tak zapůsobila,že se začala obracet proti mámě?Děkuji za odpověd,jsem na tom už dost špatně(nespím a hubnu)a nevím,co dál! poraďte

 42. Dobrý den, nemohu posuzovat tento individuální případ, ale obecně platí, že antidepresiva jsou silně účinkující a mozek ovlivňujíí léky s mnoha nežádoucímu účinky. Doporučuji, abyste zkusila stav konzultovat s dceřiným lékařem. Margit

 43. Vafle napsal:

  Mila Margit, lidem s depresi jejich okoli radi presne to co vy, zmente zivotni styl a prekonejte to. Prevlada presvedceni, ze deprese je proste osobni slabost a neschopnost.Jenze deprese je nemoc a je zapotrebi ji lecit. Zmena zivotniho stylu je krasne doporuceni, jen nevim, jak to depresivni clovek ma provest, on toho totiz neni schopen. Krom toho plati, ze u lehci a stredne tezke deprese je mozne lecit jen psychoterapii, pri tezke depresi je nepodani antidepresiva non lege artis. Jiste vite, co to je. Samozrejme opet spolecne s psychoterapii. o te se vubec nezminujete.

 44. Dobrý den, v našich vyjádřeních nevidím rozpor, na přednost přirozených možností upozorňuji u lehkých až středně těžkých depresí, tak jak potvrzují i dvojitě zaslepené studie. Za neuvedení psychoterapie se omlouvám, to považuji za samozřejmost, a proto jsem se jí v textu nevěnovala. Cílem bylo upozornit na zbytečné předepisování léků u stavů, kde jejich účinnost není potvrzena. Margit

 45. nostress napsal:

  Dobry den. Mate pravdu, dneska clovek spoleha na leky. Ze sve zkusenosti mohu rict, ze jsem take brala anridepresiva. Mela jsem panicke ataky,stavy uzkosti. Citila jsem se hrozne. Kdo zazil,moc dobre vi o cem mluvim. Brala jsem pred rok Citalon+ Neurol( jen 3 tydny ze zacatku). Nejsem si jista jestli mi leky pomohly, nekdy prisla uleva,pak se to zpet vratilo. Tyto stavy mam porad,ale jsou v mirnejsim provedeni. Mam jen obavy a strach, ze se to bude zhorsovat a ze se toho nezbavim. Sportuji, jim zdrave, delam vse, co me bavi. Uvidime jestli to nekdy prejde. Jsem stastna, ale nechapu, proc mam stavy uzkosti, divneho pocitu, je to asi uz ve me, moc rada bych se toho pocitu konecne zbavila. Tak uvidime. Ale leky uz brat nechci.

 46. Lucie H. napsal:

  Dobrý den,
  souhlasím. Myslím, že západní medicína naprosto nechápe mechanismy deprese a úzkosti. Přírodní (nepochopitelně nazýváno alternativní) medicíny a filozofie ví, že když se toto u člověka spustí, je čas na léčení duše. Všichni v sobě máme zranění z dětství, které se v jistém okamžiku, kdy už je toho moc, ukážou. Samozřejmě, někdy je třeba prášků k překlenutí hodně těžkého období, ale teď se to předepisuje, jak na běžícím páse.
  Měla jsem syndrom vyhoření, úzkosti, paniky a obvoďák mi napsal prášky a ať se za tři měsíce ukážu. Žádná nabídka psychiatrie/psychologie atd. Po AD jsem byla vyřízená, ale myslela jsem si, že mi pomůžou, což byl omyl. Vůbec nic se nevyřešilo. Vzala jsem svůj život do vlastních rukou a měla štěstí, že se objevilo hodně lidí, se kterými jsem to mohla řešit (akupunktura, psycholožka, homeopatie). Pak jsem se jednoho dne rozhodla, že už to nechci brát, že tu berličku nepotřebuji a nevzala jsem to. Byla to opravdu hrozná noc plná fyzické bolesti, kdy jedna má část chtěla dál být v roli oběti a druhá chtěla jít dál, ale dala jsem to. Je rok pryč a můj život je skvělý. Stále se mi objevují události z minulosti a žádají si být uznány vědomě, ale jde o to překročit sám sebe a přijmout sebe i tu bolest, kterou popíráme, ať vědomě či nevědomě. Tak Vám všem, kteří stále bojujete a nevidíte světlo na konci tunelu, držím palce, nebojte se, vše se dá zvládnout.

 47. sfsfsfsf napsal:

  poznam 10 ludi ktory mali depresiu a su uz mrtvy , pretoze ich zahanali alkoholom

  tak to u nas byva , ze ludia siahaju nakprv po drogach , cigaretach a ja neviem po com vsetkom , mesto toho aby isli ku psychiatrovy

  uzival som niekolko druhov AD a musim povedat ze vsetky tie vedlajsie ucinky su s porovnanim uzivania alkoholu nepatrneee

  a dam ruku do ohna ze keby sa liecili na psychiatrii ludia ked maju problem a nie v krcme , tak tu este mohli chodit po svete

 48. sfsfsfsf napsal:

  PS tiez som uzival lubovnik bodkovany a alternativne sposoby liecby a nepomohlo

  Kto tvrdi ze lubovnikom sa da vyliecit zmiernit depresia sa myli

  si myslim ze jedina tabletka sa vola vyliecit nasu choru spolocnost + láska

 49. Petr napsal:

  Dobry den,
  psychofarmaka jsou predevsim velmi zajimavy byznys. Na zaklade vedeckych studii, sponzorovanych vyrobci psychofarmak, jsou v kratkodobem testu (radove jen par tydnu, dlouhodobe studie jsou financne narocne) zjistovany pozitivni ucinky psychofarmak na tu ci onu dusevni poruchu ci chorobu. Tato onemocneni nejsou az na vyjimky diagnostikovana na zaklade biochemickych, fyzikalnich ci genetickych vysetreni, a nemocnym neni nasledne na podle vysledku techto exaktnich vysetreni cilene stanovena lecba konkretnim preparatem s presnou potenci – na individualni bazi. Toto je provadeno vetsinou na pomoci kratkych rozhovoru a pozorovani vnejsich projevu/chovani nemocneho, metodou pokus – omyl. Proto se take casto stava, ze lek nefunguje, nepomaha, u vyznamne casti nemocnych, a u tech, kde je jisty pozitivni efekt videt, casto jen za cenu tezkych vedlejsich ucinku, ktere mnohdy vedou k preruseni uzivani. Pravdou je, ze tyto leky neleci pricinu nemoci, v nejlepsim pripade mohou jen zmirnovat jejich symptomy, a to casto i za cenu vzniku zavislosti, pri chronickem uzivani, ktere je pro ne typicke. Lek take i u rady pacientu prestava postupne v case fungovat, je nutno zvysovat davku (tim se zvysuji obvykle i vedlejsi ucinky) a nekdy ani to nepomuze a pak se experimentuje s jinymi preparaty nebo jejich “koktejly”. Intenzivni kombinovana lecba psychofarmaky nakonec nezabrani v mnoha pripadech invalidizaci, bohuzel cely proces spise urychli. Alternativni cesty vetsinou existuji, jen nesmi byt jiz prilisnou lecbou podlomena vule je hledat …

 50. Zuzana napsal:

  Dobrý den
  Mam panickou a generalizovanou uzkostnou poruchu jiz 9.5 let stalo se mi to po úmrtí otce.První panicke záchvaty a celodenní nemožnost normálně fungovat nebylo nemožné.ten strach o sebe me paralyzoval.myslela jsem,ze umiram.tehdy jsem nevěděla nic o AD a v lecebne mi nasadili citalek,zabral a fungovala jsem 2 roky,pak se panika objevila po 1 letu letadlem a citalek uz tolik nezabiral,vysadila jsem a po dalších letech me opet zasáhla,mela jsem velký stres.psychiatr mi napsal opět citalek a uz mi bylo ještě hůře!!!! Vysadil mi ho a nasadil Paroxetin..zase děs,motala jsem se,jak mimo realitu.v současné době mam zase propad a uz nechci žádné AD,zkouším psychoterapie,homeopatika,zmenila stravu,žádné sladkosti,pohyb.ještě najít praci,která me bude bavit a najit lásku a verim,ze se z toho dostanu.Me tělo zřejmě nesnese AD a nehodlám na sobě zkoušet dalsi a další.

 51. Zdenka napsal:

  Váš článek spoustě lidem ublíží. Vy nevíte jakým peklem musí procházet a AD jsou jedinou jejich záchranou. Mě taky zachránily před smrtí a stále mi pomáhají žít…

 52. Marina napsal:

  Dobrý den,
  v první řadě bych chtěla poznamenat, že nejsem člověk, který si potrpí na aktivní sdílení zkušeností a názorů na internetu, ale některé reakce a i samotný článek mě, jak se říká, nadzvedl ze židle.
  První problémy s OCD se u mě objevily na VŠ, předtím jsem byla naprosto v pořádku. Chápu tedy postoj psychicky zdravého člověka, který si říká, dělají si to sami, ať se seberou, přestanou se litovat a budou v pořádku. Jenže zhruba ve dvaceti se u mě začaly objevovat první příznaky, úplně jsem se změnila, z veselé kopy, která bavila lidi široko daleko, ze mě byla vystrašená troska, která nebyla pomalu schopná dojít na přednášku. Doma si také mysleli, že TO musím prostě překonat, babička (milovnice bylin) mě léčila třezalkou a meduňkou, nutili mě “bavit se,” abych neměla čas se “nesmyslně pozorovat”. Tyhle skvělé rady mě dostaly téměř na dno. Jednoho dne jsem si řekla, že takto už to nejde, objednala se na psychiatrii, dostala jsem AD a najednou jsem to byla zase já. Nežádoucí účinky – žádné, možná mi bylo trochu špatně od žaludku (jinak doufám, že vy všichni, kteří tady zbrojíte vůči AD, neberete prášky na bolest, na tlak, ATB apod. – protože ty nežádoucí účinky…. hrůza. Nemám pocit, že bych byla bezdůvodně agresivní, dokonce ani nejsem stále se usmívající “hmota”, nebere ten dotyčný spíš heroin?:D Moje nálady jsou totožné s náladami ostatních lidí. Konečně jsem zase tím, kým jsem byla, než jsem onemocněla.
  Mějte se krásně a pamatujte, že existují skutečnosti, které nelze generalizovat. Kdo nezažil, nepochopí.

 53. Marina napsal:

  Ještě bych dodala, že jsem před AD zkoušela řadu alternativ, např. KBT – pro mě zcela neúčinná, byla jsem u dvou dalších psychologů. První zastávala názor, že vše nám odhalí dětství a zoufale hledala disharmonii v naší rodině, která by vše vysvětlila. Druhý byl milovník existenciální filosofie a vyžíval se v tom, že mi recitoval pasáže, které si předtím nastudoval: ,,Víte co je to vlastně nemoc (ne-MOC)?” Takže Kierkegaarda jsem četli oba, stejně jako řadu dalších skript psychologie a psychopatologie – parafrázovat něčí myšlenky umím taky, jak mi to mělo pomoci? Skupinová terapie byla ovšem jedinečný zážitek, tady jsem pochopila, proč se na psychicky nemocné lidi většinová společnost kouká jako na zoufalé slabochy. Estráda zadlužených, láskou zklamaných a jinak neúspěšných lidí, samozřejmě zde byly i výjimky. Někdy jsou opravdu AD jedinou možnou volbou.

 54. Dobrý den, děkuji z asdílení Vaší skušenosti a držím pěsti ať se jen daří. Cílem mého textu určitě nebylo jakkoliv potíže bagatelizovat, ale upozornit na fakt, že je zde velké množství nesprávně diagnostikovaných depresí a zbytečné psychiatrické medikace. Podle mne rizika z těchto plynoucí jsou zásadní a potřeba na problém upozornit. Margit

 55. Alica napsal:

  Áno, ľudia ktorí nikdy nezažili stavy úzkosti, paniky a depresie sa môžu len ťažko vžiť do tejto situácie. Ja som si tým prešla a dúfam, že najhoršie mám už za sebou. Myslím, že som zo začiatku potrebovala barličku v podobe AD, lebo tieto stavy ma zaskočili a nevedela som sa s nimi vysporiadať pomocou byliniek ani pohybu. Je pravda, že to na mňa prišlo v januári, teda mi už dlho chýbalo slnko a navyše som týždeň pre chorobu užívala antibiotiká. Psychiatrička mi potom povedala, že u ľudí, ktorí na to údajne “majú predpoklady” sa často spustí depresia práve počas choroby. Ja osobne si myslím, že spúšťačom boli práve tie antibiotiká, ktoré som vtedy brala (ako vedľajší účinok sa tam uvádzali stavy úzkosti). Nie nejaké predpoklady v mojej stavbe mozgu, ako sa mi to snažila nahovoriť psychiatrička. Musím povedať, že prvé 2 týždne nasadenia AD boli najhoršie v mojom živote. Stavy sa mi ešte zhoršili, dokonca sa objavili myšlienky na to najhoršie, ktoré som predtým než som začala užívať AD nemala. Moja depresia bola len stredne ťažká, nemala som samovražedné myšlienky ani nič podobné. No keď som začala brať Paretin, tie myšlienky prišli. Chvalabohu, že boli okolo mňa ľudia, ktorí ma podržali. Takže si myslím, že lieky, ktoré i keď len zo začiatku vyvolajú ešte horšie stavy, než vôbec máte, nemôžu byť dobré. Áno uvádza sa to aj v príbalovom letáku, že sa vám stavy zo začiatku bratia zhoršia, ale je toto ospravedlnenie? Neskôr mi už začalo byť dobre, psychicky, ale fyzicky prišla nevoľnosť, bolesti hlavy a keď som náhodou v jeden deň zabudla liek zobrať, dostavili sa neskutočné závrate a srdcová arytmia. Vedela som, že musím nejako prísť na to, ako toto svinstvo vysadiť. Na margo psychiatričky, bola to milá žena, ale súhlasím s tým názorom, že absolútne okrem liekov nemala čo ponúknuť. Pýtala sa ma na príčiny mojich stavov, ale si ich iba sucho zapisovala do karty pacienta, nesnažila sa mi nejak slovne pomôcť a potešiť ma. Na základe toho, čo som jej opísala, povedala, že som učebnicový príklad, že spĺňam všetky definície pre depresiu. Čiže takto ľahko na zákalde niektorých bodov y knižky stanovila diagnózu. Prišlo mi to tak, že vlastne aj ja sa tam môžem posadiť na jej miesto, prečítať si v knižočke aké sú príznaky depresie a podľa toho ľudí klasifikovať. Je to až smiešne, že sa títo ľudia označujú za lekárov, aj keď nepopieram, že prešli medicínskym vzdelaním, ale to je im pre ich súčasnú prácu absolútne nepotrebné. Je to smutné, aj pri opakovaných stretnutiach s ňou, som si uvedomila, že vie len predpísať tabletky a nemôže skutočne pomôcť, že je to na mne a to by si mali uvedomiť všetci ľudia trpiaci týmto ochorením. Iba sa ma slušne opýtala ako sa cítim, či nemám už žiadne zlé stavy a ako sa cítim fyzicky a keď som jej povedala, že sa cítim fajn, len mi predpísala ďalšie lieky, lebo údajne liečba musí trvať najmenej rok. A že nabudúce, keď sa budem cítiť dobre, už nemusím prísť za ňou na ambulanciu, ale len si dať predpísať recept. To je všetko čo vám moderná psychiatria môže ponúknuť. Ale vrátim sa ešte naspäť k AD. To že tieto lieky pôsobia skôr ako placebo som začala zisťovať, keď som si sama postupne znižovala dávku. Ako je možné že som sa zrazu už len pri pol tabletke cítila rovnako ako keď som brala celú? Člevek by si myslel, že znížená dávka mi vráti naspäť aspoň čiastočne zlé stavy. A čuduj sa svete po mesiaci som prešla už len na štvrť tablety a cítila som sa rovnako dobre, po ďalšom som lieky prestala brať úplne a hneď sa dostavili abstinenčné stavy: krútenie hlavy, triaška, úzkosť. Teraz som týždeň bez tabletiek, cítim sa síce fyzicky mizerne, psychicky som podráždená, na každého kričím, čo som predtým nebývala. Pozrela som sa do letáku. Sú to všetko abstinečné príznaky. Dúfam, že s pomocou byliniek sa mi podarí aj tento medzistav preklenúť a na hrôzu s menom AD úplne zabudnem. Počas tohto obdobia so pochopila veľa vecí. Predovšetkým to, že AD sú naozaj len barličkou, ktorá vás síce na chvíľu udrží nad vodou, ale nevylieči. Musíte hľadať aj iné spôsoby ako sa len spoliehať na lieky a psychiatrov, ktorých vaše trpiace vnútro pramálo zaujíma. Povedia vám, že máte fyzický problém, nedostatok serotonínu a musíte už možno celý život brať lieky. Takže rozhodnutie je iba na vás.

 56. mirek napsal:

  Před cca rokem se mi přihodil úraz, kdy jsem spadl ze žebříku částečně i na hlavu.Od té doby se mi motala a bolela hlava, cítil jsem bolesti v krční páteři a bylo mi kolikrát dost zle. Vyšetření na magn.rezonanci ukázalo zúžený páteřní kanál (blok).Byly mi doporučeny rehabilitace, ale ty k ničemu nevedly.Protože se můj stav zhoršoval, tak se začaly přidávat i úzkosti.Zašel jsem proto za neurologem,aby mi s tím nějak pomohl.Ten mi však předepsal lék Lyriku,který mi ale nesedl kvůli tomu,že jsem se cítil hodně stažený,nikoliv uvolněný jak jsem potřeboval.Navíc se mi objevovaly třesy v těle.Po dohodě s neurologem jsem tento lék po 10 dnech vysadil a on mi následně předepsal antidepresivum Cipralex,který je prý velmi dobře snášen.Podotýkám,že o tom že je to antidepresivum jsem vůbec nevěděl,nebylo mi to sděleno.Začal jsem Cipralex užívat a bylo mi tak zle,že jsem skončil 2x za sebou na pohotovosti,kde jsem se dozvěděl,že by příčinou mohly být tato antidepresiva.Na pohotovosti mi bylo doporučena návštěva psychiatra.Protože jsem se cítil opravdu hrozně,neměl jsem chuť na jídlo ani na pití,bolela mě hlava a ještě více motala a měl hrozné myšlenky,tak jsem zašel k psychiatričce.Ta mi řekla,že tak do 3 týdnů se můj stav evidentně zlepší a přidala mi neurol (přiznávám,že ten mi trochu pomohl na zklidnění). Můj stav se mírně zlepšoval,ale ani po 3,5 měsících pořád nic moc.Takže psychiatrička konstatovala,že mi Cipralex nezabral a předepsala mi Mirzaten.Po něm jsem sice už dostal i chuť na jídlo,nicméně jsem se hlavně po ránu cítil,jakobych den předtím skládal nejméně 50 metráků uhlí.Takže jsem se rozhodl antidepresiva přestat brát a postupně jsem je vysadil.Začal jsem chodit na masáže,akupunkturu (popovídání s jinými lidmi také hodně pomůže),trochu cvičit,změnil jsem jídelníček(více zeleniny a ovoce) a můj stav se pomalu, ale jistě zlepšuje a cítím se mnohem mnohem lépe,než při používání uvedených jedů,které ničí další buňky v těle. Takže antidepresiva už nikdy více a myslím si,že většině lidí (ne samozřejmě všem) by pomohla jednoduše změna dosavadního životního stylu.

 57. Svatava napsal:

  Všechny příběhy i článek pro mne velmi užitečný.T.č. prožívám zřejmě stress.reakci na
  uplynulé 3 roky, kdy jsem se intenzivně starala o tatínka, posledních 9 měsíců jsem si ho
  vzala k sobě domů- ležící na plenách, chr. srd.selhávání, demence atd. nebylo to lehké, jsem
  sestřička, tatínek doma zemřel 14.8.2015. Navíc 1/2013 operace /která dopadla dobře, histologie negativní/ ale taky velká psychic.zátěž- asi 2 měsíce jsem užívala Xanax 0.5mg SR 1x denně.Bez něj bych to nezvládla. S postupným vysazením nebyl problém.
  Nyní nemám žádné subj. depresivní pocity atd, nemám k nim důvod. Před asi týdnem TK 230/130-RZS.- zmínila jsem se o tatínkovi, tak uzavřeno jako psych. nadstavba. U PL nabídnuty AD-po 1/3 na noc- vzala jsem jen jednou, ráno jsem myslela že nevstanu z postele. Takže více NE, mám jen Xanax 0,5 SR 1xdenně / vím, že se nesmí brát dlouhodobě/, ten mne zklidní, ataky vysokého TK se opakují, čekám na Holtera.
  Cítím, že bych potřebovala vysadit alespoň na 2 měsíce, odjet někam k moři, ale to holt
  nejde, tak se s tím musím poprat sama- zlepšit stravování, zhubnout a tak. Díky všem lidičkám, co napsali své příběhy.

 58. david napsal:

  O depresích a dalších psychických onemocněních už toho bylo napsáno mnoho a mnoho ještě bude. Stejně jako jsou odpůrci a příznivci kouření po hospodách, tak stejně tak vždy budou příznivci a odpůrci psychofarmak a všeho ostatního. Osobně ve svém okolí neznám člověka, který by svůj volný čas jentak ze srandy trávil u psychiatra a nebo se dokonce nechal jen tak z plezíru zavřít do blázince. Ti lidé zažívají mnohdy taková muka, o kterých se zdravým lidem ani nezdá. S rýmou se také nikdo nenechá dobrovolně zavřít do špitálu. Zkrátka tím chci říct, že musí mít člověk opravdu důvod, aby toto podstoupil a často hodně vážný důvod. Já se léčím s depresí už dlouho a i když není úplně šílená, je tu se mnou každý den a pořád. Každou chvíli mě provází myšlenky na smrt. Vidím přijíždět metro a hlava říká skoč a já se orosím potem, jak se tomu podvědomě bráním, vidím šňůru od fénu a okamžitě mě napadne jak je omotaná kolem mého krku, okno v 7 patře doslova přitahuje k letu. Ta zpropadená nemocná hlava jako by to chtěla sama a i když se tomu podvědomě bráním, dělá si co chce potvora. Často se děsím sám sebe, že to nezvládnu a že povolím. Vidím šťastné a normálně fungující lidi kolem sebe a říkám si, jak dlouho tu ještě budu a že mě tu už nic nečeká – loučím se. Přítelkyně vidí jak opět chřadnu, za 2 měsíce jsem zase shodil 8 kilo, protože nemám chuť k jídlu a navíc mě pořád nebaví se usmívat a vysvětlovat všem kolem sebe, že mi není dobře. To mě vyčerpává asi ze všeho nejvíc – neustále se do něčeho nutit a předstírat že je vše ok. Asi jako cukrovkář, kterej si na záchodě tajně píchá insulín, protože se stydí za cukrovku. A tak jsem na všechny často nepříjemnej a hnusnej (chudáci, oni to myslí dobře) – zpytuju pak svědomí a podvědomě se jim všem omlouvám, že to maj se mnou těžký. Nejraději by si člověk někdy tu palici amputoval, ale nejde to, máme jednu na celý život a musíme s ní žít až do konce. Je to někdy moc a moc těžký. Zkoušel jsem všechno už pomalu ale bez prášků to nějak nejde. Jestli někdo zdravý chce moje pocity a hrůzy, rád alespoň na chvíli přenechám.. nehlaste se ale všichni ..:) ……. pokud mi někdo zase poradí, abych si šel zaběhat, nebo abych jedl hodně zeleniny apod.. tak se neznám fakt :) nezlobte se ale tím, že nechám také ostatní lidi nahlédnout do mého nitra tak se mi uleví..,. buďte zdrávi a když nebudete moct dál, dejte si klidně prášek.. já se na vás zlobit nebudu..beru je taky

 59. Moc díky za sdílení takto osobního příběhu a mohu jen napsat, že upřimně držím pěsti ať se podaří stav lépe zvládat ať už je to s pomocí jakýchkoliv léků anebo té zeleniny. Margit

 60. aj AD napsal:

  Precitala som si vsetky prispevky. S poslednym Davidovym sa mozem takmer stotoznit, kedze na rekuretnu depresivnu poruchu sa liecim uz 20 rokov. AD pomahaju tam, kde je to potrebne. Tam, kde staci mozog nabrat silu zmiernenim stresovych faktorov, upravou zivotospravy, ci jednoducho spravne prezitym smutkom, alebo dobre nastavenou psychoterapiou, nie su urcite prvou alternativnou volby…ale predsa, preco davat clanku taky klise nadpis? Nie je to pre vacsinu ludi neznalych endogennej depresie a jej mnohych podob zavadzajuce? Citala som tu vyjadrenia napr.:¨skuste si zvolit tu tazsiu cestu a nebrat AD!”…Tu sa naozaj depresia zamiena len s hlbokym smutkom, frustraciu, ci obasnymi uzkostami zavinenym objektivnou zivotnou situaciou. Osobne som depresiu neprezivala len ako akysi nedefinovatelny smutok, ale ako neschopnost smutok vobec prezivat (vratane inych pocitov, aj citov)S depresiou nemate motivacu ani radost zo zivota, nedokazete citat, pozerat tv, varit, jest, spat, ani bdiet bez uzkosti a pocitu nenaplnenia, nic z beznych aktivit vam neprinasa radost, nic nedava zmysel, je to koma zivota, odrhnutie od zmyslu bytia. Najviacsou bolestou je otupenie zmyslov, neschopnot citit. Mne AD roky pomahaju opat aktivne zit, tvorit, tesit sa z malickosti, byt matkou a manzelkou. Mam adenom na hypofyze (vrodeny) a autoimunitne ochorenie stitnej zlazy. V zivote som prezila nemalo bolesti a krizovych situacii, ale pre tie sa clovek netrapi. Trapi sa pre pocit, ze depresiu nemoze ovplyvnit silou vole, tak ako cukrovku. Urcite je potrebne viac osvety o tejto chorobe, aby su ju liaci este stale nezamienali s tak slangovou ¨depkou¨.

 61. Tereza napsal:

  Doporučuji všem shlédnout dokument na youtube: “Antidepresiva- penize s cejchem smrti” a “Bez života”.
  Člověk tak lépe pochopí souvislosti, proč se tak děje.
  Váš článek je sice dost stručný, ale v zásadě souhlasím. Farmaceutické firmy spolu s psychiatry zamlčují a zapírají závažnost toho, co jsou tyto léky za svinstvo, platí školení lékařů o údajné nerovnováze v mozku, již je třeba léčit, prostě lumpárna na desátou.

 62. Martina Koudelová napsal:

  Dobrý den,

  prosím: neznáte někdo odborníka na konzultaci jak vysadit co nejbezpečněji po mnoha letech antidepresiva (venlafaxin 225mg, tritico, a stabilizátor (valproát)? Vím – našla jsem si, že se musí změnit celkově strava a ještě jsem si našla článek, kde jsou doporučeny 5-HTP (100 mg třikrát denně), SAMe (400 mg jednou až dvakrát denně), Tyrosin (1000 mg dvakrát denně)
  Fosfatidylserin (100 mg dvakrát až třikrát denně), Magnesium glycinát (400 mg dvakrát denně), z čehož asi čerpala i paní autorka tohoto článku. No já jen hledám někoho na průběžné poradenství. Ale jsem v ID III. stupně, nejsem moc finančně “za vodou”, proto hledám někoho, kdo by to se mnou chtěl i studijně vyzkoušet. Nebo, kdybyste si kdokoli z Vás uvědomil/vzpomněl, že znáte takového (ale opravdu!!!) odborníka. Díky event. za odeslání na martina.koudelova@gmail.com (je to opravdu hodně důležité pro mne!)

 63. Dobrý den Martino, úplně nejlepší by bylo nejdříve zkusit vysazení a uvedenou suplementaci řešit přímo s lékařem, který Vám léky předepisoval a tedy dobře zná Váš zdravotní stav. Margit

 64. Terka napsal:

  Ahoj nevim proc tady nadavate na antidepresiva. Me teda rozhodne pomohla a nejsem po nich unavena a vedlejsi ucinky taky minimum a zadny psychozy nebo manie nemam. Vetsina lidi je bere a citi se fajn. Bez prasku to bylo rozhodne horsi. Nemam stresy a nejsem unavena.

 65. Dobrý den, nechápu, kde berete nadávání. Text je o rizicích nadměrného předepisování antidepresiv a předepisvání jako terapie číslo jedna u lehších a středně těžkých depresí, kde by šlo začít méně riskantními terapiemi. M.

 66. kamob napsal:

  Zajímalo by mě, proč se článek jmenuje – antidepresiva víč škodí, než léčí. Kde jste na to proboha přišla? Máte na to nějakou studii, nebo jen pár článků z internetu? Takových zelených hlav jako vy je hodně, ale než začnete takhle blbnout ostatní, tak si laskavě uvědomte důsledky. Ano, pokud má někdo mírnou depresi, možná mu třezalka pomůže. Já mám třeba bipolární poruchu a ujišťuju vás, že se mnou třezalka ani nehnula. Takže než sem budete psát podobné nesmysly, představte si nejdříve ty oběšence, kterými svou bohulibou činností můžete přivézt na strom. Apropo, ty řeči o Prozacu a jak způsobuje, že se lidi střílí apod…a kde bylo prokázáno, že to ti dotyční nespáchali pod vlivem choroby? Nespáchali by náhodou něco horšího, kdyby je někdo podobný Vám léčil zdravou výživou?

 67. Dobrý den, právě proto v textu jednoznačně odlišuji mírnou, střední a těžkou depresi. M.

 68. Listová napsal:

  Antidepresiva by se měly užívat v závažných případech,kdy můžou pomoci. ALE DNEŠNÍ DOKTOŘI TO PÍŠOU NA VŠECHNY NEMOCE,HLAVNĚ NA CHRONICKÉ INFEKCE,JAKO BORELIOZA A CHLAMYDIE, negativni testy, tak šup s vámi k psychiatroj, léky to vše vyřeší,je to na blití tento systém. Málokdo ví,že chlamydie,borelie a další toxiny dokážou udělat psychické peklo,halucinace,bludy,uzkosti,deprese atd Mnohdy ani člověk neví,že je v sobě má. Všechny psychické problémy mi zmizely detoxikací a léčbou infekcí. Doporučuju všem přečíst si studie,infekce v psyhiatrické praxi a podobně.

 69. Judita Lišková napsal:

  Dobrý den, tak jako u každého tématu se scházejí v diskusi názory rozdílné. Nemá asi cenu toto hodnotit, všichni sem píšeme své vlastní zkušenosti a poznatky. Já jsem odjakživa založením emotivní a citlivý člověk, proto mívám problémy s různými výkyvy nálad. AD jsem prvně okusila před třiceti lety…dnes mi je 65 let. Tehdy jsem zažívala v zaměstnání těžkou šikanu. Už si ani nevzpomínám, co mi nasadili, bylo to něco strašného, neb jsem se nemohla zvednout z postele a byla přesvědčena, že pokud vstanu, musím skočit pod tramvaj. Vše se vyřešilo zcela jednoduchým způsobem – změnou pracoviště. Ale co dělat, nejde-li o příčiny deprese zvenčí, ale jsou součástí nějakého pochodu uvnitř organismu? Poznala jsem to po letech, kdy se u mě dostavil předčasný přechod. Dva roky jsem se plácala ve stavech, které jsem si nedokázala vysvětlit, byly totiž i jaksi odlišné od oné dávné deprese. Převažovaly nepříjemné tělesné bolestivé stavy, takže jsem prošla nesčetnými vyšetření s nulovým výsledkem. Až poté někoho napadlo, zda nejde o tzv.přechodovou depresi, nasadily se hormony. Bylo mi sice najednou lépe, ale za čas jsem musela na operaci…myomy v děloze, zřejmě důsledek hormonální léčby. To se stalo před 17 lety a od té doby žiji nepřetržitě ve stavu, který se nedá nazvat žádnou fyzickou ani psychickou harmonií. Někdo by mohl říci, že stálé bolesti trávicího traktu jsou lepší než psychické výkyvy, ale je to jedno, jelikož co s vámi udělá to, že je vám denně nedobře se zákonitě odráží na stavu psychiky. Jsem přesvědčena, že k propuknutí depresí nemusí vždy docházet jen kvůli neřešeným problémům,či životním postojům, ale mohou je spustit třeba právě operace či nemoc. Nikdo vám neřekne, jak zásadní je pro zdraví umělý zásah do přírodních funkcí…u gynekologických operací je to zcela jasné, naruší se celé fungování organismu…musíte pátrat, číst, vyhledávat, aby člověk zjistil, že polovina žen po kastraci trpí celoživotně depresemi a vlastně se neví proč. Částečně k tomu dojde odnětím i vaječníků a to zdravých, jelikož tolik doktorů není schopno uvažovat a vidět v souvislostech. Psychiatři k nim patří! V současnosti mi před pěti týdny obvodní nasadil Cipralex na silné úzkosti, které mne přepadají před usnutím a po probuzení…žádná sláva, nezabírají, některé dny se cítím hůře než předtím a navíc mám silné každodenní průjmy. Patrně je zkusím vysadit, jelikož cpát se něčím bez účinku a prožívat jen negativní dopady, to nemám zapotřebí. Měním pozvolna životní styl, snad se výsledky dostaví.

 70. belzebub napsal:

  Karel,Petr,Ondřej..jediní s rozumem jak tak čtu…a radí vám dobře…nebudte líní a zajděte si v prvé řadě vyšetřit červy,toxiny,překyselení,mg v bunkách atd…potlačování příznaků v podobě antidepresiv,není řešení,..chorobné procesy v organismu pochopitel.pokračují dál..akorát o nich nebudete vědět… a ještě mi to nedá nezareagovat na Zdenku…

  Zdenka napsal:

  16. 8. 2015 (20:42)

  Váš článek spoustě lidem ublíží. Vy nevíte jakým peklem musí procházet a AD jsou jedinou jejich záchranou. Mě taky zachránily před smrtí a stále mi pomáhají žít…

  /// ano Zdenko a ještě dlouho budou,pokud budete i nadále líná a nezačnete se o své zdraví a to i fyzické pořádně zajímat;)

 71. Tomas napsal:

  Dobrý den,
  celý večer studuji alternativní cesty zvládání deprese, abych mohl vysadit a nahradit nízké dávky antidepresiv. Dorazil jsem až sem a v podstatě se mi zde potvrzuje můj názor, že slabší depresi opravdu chci zvládnout alternativně. Můj lékař mě podporuje ve vysazování, ale nenabízí mi alternativu kromě sportu. Lze řešit můj problém úpravou životního stylu, stravy a kritická období pouze přírodními prostředky ? Náročné je pro mě zimní období a kritické jaro. Mám problém se spaním, bez AD bych toho moc nenaspal. Také bojuji s úzkostí při kontaktu s cizími lidmi. Alkoholu se vyhýbám (myslím že právě ten vyvolal mé problémy s nespavostí), sportuji jen lehce … procházky a jen lehčí cyklistika.

 72. Dobrý den, s velkou pravděpodobností to možné je a je skvělé, že Vás lékař podporuje, ale vedle psychiatra budete zejména potřebovat kvalitního psychologa, který s Vámi vysazování léků a stabilizaci projde. Držím pěsti. Margit

 73. Petra napsal:

  Někdo tu psal, že ti, kteří obhajují AD jsou ti, kteří s nimi mají zkušenost a ti, kteří je haní, naopak nemají. V 16 letech jsem dostala Zoloft na lehké deprese, následovalo několik let mého vlastního doporučování, jaká je to fajn věc, jak mi pomohla atd. (spíše mi tenkrát pomohlo, že jsem mohla s někým o svých smutcích mluvit a cítila jsem se vyslyšená). AD jsem pak v průběhu života brala ještě dvakrát nebo třikrát a ve svých 33 letech jsem zjistila, kolik škody jsem si tím způsobila, kolik zcestných rozhodnutí, chaotických pocitů a situací, jsem díky nim udělala, či musela projít. Trpím nyní vážnýmí premenstruačními problémy, kdy se projevy v průběhu času vystupňovaly /neléčeny a naprosto neadresovány/ a kdy ty nejintenzivnější projevy probíhaly vždy v průběhu “léčby” AD a po jejím vysazení. Každá takováto zkušenost lidský systém rozhodí ještě o něco více než předtím. AD nedoporučuji ani nejhoršímu nepříteli a ráda bych se spojila s lidmi, kteří by mi mohli pomoct dosáhnout kompenzace nebo alespoň zadostiučinění, protože se cítím enormně poškozená, jak po stránce zdravotní, tak i sociální.

 74. Dan napsal:

  Dobry den,
  muj pribeh je takovy, ze v unoru 2012 na me prisla ze dne na den hrozna unava, uzkost, roztresenost, derealizace. Sedlo to na me jako kdyz dostanete proste anginu behem dne. Trvalo to mesice, pokousel jse se i o AD, Valdoxan, Tritico, vsechy SSRI a bez vysledku. Nejak jsem fungoval, bylo to silene, ale nejak to slo. Potom jsem si rekl, ze proste leky nezabarou, neni to muj pripad. Zacatkem roku 2016 jsem dostal silene uzkosti ze kterych jsem nemohl ani spat, takze jsem si rekl, sakra, tak zkusime jeste nejake AD. A to byla chyba ze ktere ted silim. Po Venlafaxinu se ze me stal defakto lezak, vsechno se zvysilo, tres, derealizace, uzkost. Citil jsem zhorseni do tohoto stavu hned po par hodinach od prvni pilulky. Dva tydny jsem to vydrzel a pote jsme presli na Lerivon s Ketileptem. Opet po prvni pilulce sem dostal jeste vetsi tres, derealizaci, uzkost ale protoze se to bere vecer a zrejme do toho fungoval i Ketilept, tak jsem alespon spal. Nicmene trasl jsem se s rani davenim na zvraceni z uskoti dale a tak mi byl lek pridan, zvednuta davka. Po x hodinach BUM a zase jeste o dalsi uroven zvednuti tresu, uzkosti, derealizace. Silene.. to byl brezen. V kvetnu dalsi pokusy s Mirtazapinem, take nic. Ale nastesti me jeste neposlal vice do hrobu. Od cervence nic neberu ale nezadouci ucinky i po x mesicich zustali a je mi na umreni. Ted s podzimem se to vyrazne zhorsilo ze je ze me defakto lezak co kouka do stropu a chce umrit. Nevim co dal, protoze dalsi AD proste ne a doktori nic jineho nenabizeji. Navic mi neveri ze ty leky mi celkovy stav takto zhorsili. Pri zivote me drzi ale zaroven desi to, ze mam maleho synka a zenu a misto radosti s nimi ja trpim a nic si neuzivam.
  Pokud by mel nekdo jakykoliv napad jak z tohoto pekla ven. Prosim napiste. Dekuji moc.
  Dan

 75. Dane, moc doporučuji hledat psychoterapeuta, který by s Vámi zkusit potíže řešit. Potřebujete někoho blízko, ideálně s možností intenzivní nelékové terapie. Držím pěsti ať i s podporou rodiny zvládnete. Margit

 76. Dan napsal:

  Dobry den Margit, dekuji moc za podporu. Chtel jsem tady rici, ze pokud to neni nutne at se nezkousi antidepresiva jak na bezicim pasu. Sami doktori jim vubec nerozumi a ani nemaji system co na cloveku vyzkouset, proste se podivaji co jiz nezafungovalo tak reknou.. dame treba.. a uvidime. A potom se muze stat ze z relativne jeste fungujiciho cloveka se stane troska. Ale nikdo za to odpovednost nema, takze se nikde nedovolate a nikdo napachane skody opravit neumi. Leda dalsim AD, ale je na to pote jeste odvaha? Dan

 77. Martinka napsal:

  Môj príbeh sa začal minulý rok, stále točenie hlavy, ktoré neprechádzalo ani po 4 mesiacoch. Chodenie po lekároch rôzne vyšetrenia ktoré nič nenašli. Až tesne pred vianocami som sa v noci zobudila na neskutočný strach. Proste také niečo som v živote nezažila. Nevedela som si vysvetliť čo sa so mnou deje. Moja dr. ma odporučila k psychiatričke. Tá povedala, že mám panickú poruchu a predpísala mi citalec a neurol. Citalec zo začiatku 10mg a potom na 20mg. A neurol 3 x denne 0,25mg. A to najhoršie prišlo po začatí užívania AD. Neskutočne zle, hnačky, nechuť do jedla, stále neako zle, čudné myšlienky, bolo mi tak zle, že som nemohla chodiť do práce, len som ležala v posteli.Myslela som že sa z toho zbláznim.Plakala som, nikdy v živote mi tak strašne nebolo. Manžel sa čudoval že čo mi je. Povedal veď na to nemysli. Ale ten kto nikdy nezažil PP tak nevie o čom to je. Asi tak po dvoch mesiacoch sa stav tak neako zlepšoval ale stále to nebolo dobré, stále divné myšlienky, točenie hlavy, po 3 mesiacoch užívania AD mi začali dosť vypadávať vlasy, taktiež som zle spávala, mala som divné sny a spala som najviac 3 až 4 hodiny. Chodila som aj psychologovi ktorý ma naučil dychové cvičenia. po 1/2 roku chodenia k psychologovi som sa dohodla že skončím, pretože už mi to nič nedávalo, nič sa nedialo to že som mu povedala ako sa mám a čo mám nového a nič viac. Moje nežiadúce účinky AD mi nemizli stále mi vypadávali vlasy viac a viac už sa mi začali vytvárať lysiny na hlave, pridalo sa krvácanie z ďasien, stále nespavosť, divné sny..čo som schudla som pri užívaní AD pribrala. Po konzultácií so psychiatr. sme sa dohodli na vysadzovaní AD. Bola som úplne šťastná že nebudem konečne brať to svinstvo. AD som konečne začala vysadzovať. Vysadzovala som ich 3 mesiace. Spolu som brala AD 8 mesiacov aj s vysadzovaním. Abstinenčné príznaky u mňa trvali 2 1/2 mesiaca. A to točenie hlavy, divná nálada, divné pocity, sny neskutočné. Po tejto dobe prestalo točenie hlavy atď, cítim sa ovela lepšie, teším sa smejem sa nemám čudné myšlienky. Radím každému si prečítať všetko o AD ich historiu ako vznikli načo boli pôvodne vynájdené. Taktiež rozhovory o amerických psychiatroch, ktorý rozprávajú o AD o ich účinkoch,,, mimochodom môj psycholog mi povedal, že on by AD v živote nikdy nebral,,, tak myslím že vie prečo. Ale viem aj to, že človek musí úplne inak myslieť, a to hlavne pozitívne, tešiť sa zo života, z maličkostí, vnímať prírodu, chodiť na prechádzky, športovať, stále sa nepozorovať, veriť tomu, že mi bude lepšie, hovoriť si formulky: som silná, dokážem to, povzbudzovať sa, proste vela vecí, ktoré ked človek chce a verí im aj dosiahne. Naučiť sa narábať s myšlienkami, vedieť vypnúť od zlých myšlienok, kontrola mysle…..atď. toto všetko som si našla, hladala učila sa ako ďalej.Prečítala som rôzne knihy. A môžem povedať, že je to hlavne o tom aké myšlienky má človek, načo myslí, ak by som sa spoliehala iba na antidepresíva určite by ma nevyliečili, človek sa musí z toho v prvom rade dostať sám a nespoliehať sa na neaké chemické svinstvo……

 78. Jana Nosková napsal:

  Dobrý den,
  užívala jsem AD. Až po delším čase jsem si uvědomila co mi všechno způsobily. Hledám lidi, který mají podobné zkušenosti a chtějí se uzdravovat jinak. Kontakt: lecbadeprese@seznam.cz

 79. Míša napsal:

  https://www.youtube.com/watch?v=h4MhbkWJzKk&t=656s Nastavte si české titulky. Zkoušela jsem troje ADP. Vždy hrozné vedlejší účinky. Tak jsem začala pátrat na anglických stránkách, teprve teď se chystám procházet české na téma ne/bezpečnost ADP. Ale anglických stránek je mnohem víc a je mi ÚPLNĚ ŠPATNĚ, jak lidi jsou podvedeni….Vůbec netuší, co za svinstvo berou, prostě věří odborníkům a klidně by si od nich vzali snad i kyanid. To, co tu Margit píše je slabý odvar pravdy. Kdo umí anglicky a má čas si přelouskat více dokumentů, rozhovorů s doktory apod., ten už v životě do pusy nedá jedno ADP. Viděla jsem i záznam z jednání FDA, kde jejich představitel říká, že “by pacienty mátlo, kdyby se na příbalových letáčcích uvádělo více negativních faktů.” Podívejte se na ten dokument, co uvádím na začátku – vyjdete z omylu, že psychiatři lékami léčí :-(

 80. Martinka napsal:

  Ak chodíš Dan na túto stránku zaujímalo by ma ako sa ti darí, a či sa ti stav zlepšil, vopred ďakujem za odpoveď.

 81. Klára napsal:

  Dobrý den,
  už 3 měsíce beru antidepresiva (Citalec) a cca 2 měsíce 2 druhy hormonální antikoncepce. Od té doby pociťuji zvýšenou chuť k jidlu a po jídle se necítím nasycená (především po odpolední svačině). Nikdy jsem takové problémy neměla, spíše naopak. Mám strach, že přiberu. Měla byste nějakou radu?

  Děkuji.

 82. Dobrý den, doporučuji medikaci a tyto nežádoucí účinky probrat s lékařem, ketrý antidepresiva předepsal a ideálně nahradit HA nehormonální antikoncepcí. M.

 83. Simona napsal:

  Dobrý den, naprosto s Vámi souhlasím. Při panické atace, která byla způsobena přicházející menopauzou, což jsem zjistila až po dvou letech, mi byla nasazena AD. Za rok a půl pokusů mi bylo vystřídáno 7 druhů AD a vedlejší účinky jsem dle rad “odborníků” vytloukala lexaurinem a rivotrilem. Každá AD mi způsobovala nové a nové psychické problémy. Od silných úzkostí, depresí, agorafobie, OCD, depersonalizace, stihomamy atd. Vše jsem vysadila, jsou to dva roky. Stále ještě nejsem v pořádku, ale pomalu se vše zlepšuje, chodím na terapie, nejdřív KBT, které mě naučily fungovat v běžném životě. Zajímal by mne Váš názor na čištění těla od AD, jak dlouho můžou tyto stavy trvat, jestli se může poškodit mozek…Cvičím hormonální jogovou terapie na menopauzu, což mi hodně pomohlo od fyzických projevů, ale ty psychické – převážně úzkosti ke kterým se přidal strach ze smrti mi stále přetrvávají, občasné depersonaliazce také. Nikdy dřív jsem tyto stavy neměla, naopak, byla jsem veselá kopa :) Děkuji za odpověď

 84. Dobrý den, děkuji za sdílení osobní zkušenosti. Podle popisu jste na dobré cestě a je třeba jen takto pokračovat. K poškození mozku téměž jistě nedošlo, jen nedokáži určit, kdy přesně se vše vyřeší. Držím pěsti ať je tomu čím dříve, Margit

 85. David napsal:

  Problémem všech těchto diskusí je, že do nich často vstupují lidé, kteří jsou zdrávi (neví tedy o čem je řeč) a osobují si zde právo kazatelů, jak se má vše zvládnout bez léků, jak je to vše jen o nás a že antidepresiva mění to a ono, že poslední výzkumy ukazují, že škodí tam a tam a že celkově nestojí za nic. Že se jedná o léky, které nemají vůbec žádný účinek a že jsou jen barevnými tabletami produkovanými po kvantech farmaceutickými firmami v honbě za ziskem apod. Já jsem také nemocen, vím co je to těžká deprese, co to jsou úzkosti, fóbie apod. Nikdy jsem nebyl příznivcem léků, dalo by se říci spíše jejich odpůrcem. Toto mám z rodiny, kdy se naši vždycky(pokud to šlo) snažili řešit vše bez nich. Takže antibiotika až na opravdovou angínu a ne jen na nachladnutí. Vše raději vyležet atak. Jenže jednoho dne jsem poznal stav duše a mysli, který se zcela diametrálně lišil od toho, co jsem prožíval doposud. Připadal jsem si, že mám před sebou státnice na VŠ na poslední pokus a že nejsem připraven. Problém byl v tom, že jsem žádné státnice před sebou neměl. Jen strach, hroznej strach. Do toho se posléze začaly po určité době vtírat myšlenky na vlastní bezcennost, sebevědomí nestačilo ani na normální zavázání tkaniček, svět se začal hroutit. K tomu se přidalo hubnutí, roztěkanost, neschopnost cokoliv dotáhnout do konce. Obavy, že jsem něco zapomněl a nebyl jsem schopen vybavit si co. Začal jsem věci odkládat a vyhýbat se složitějším úkolům. Myšlenky na smrt mě začaly pohlcovat. No nedalo se nic dělat, z posledních sil, o 10 kilo lehčí jsem navštívil psychiatra, diagnóza úzkostně depresivní porucha s doporučením na hospitalizaci k zaléčení. V PL 14 dnů zaléčen SSRI. Pokud by antidepresiva nebyla tak nevím. Jen vím, že jsem šťasten za to, že žiju v této době a že je toto k dispozici. Pasuji se tedy dobrovolně do role pacienta a zcela po pravdě říkám, antidepresiva mi pomohla. Problémem je však to, že se dneska s jejich předepisováním doslova utrhl pytel a lidé jimi léčí nikoliv problémy duše, ale problémy světa. Na rozvody, na hádky doma, na odmlouvající děti, na špatnou vedoucí, na nevyhovujícího partnera na to a na to a na to. Bez nějaké hlubší diagnostiky jen na základě skromného rozhovoru s tím že “tohle Vám pomůže” Tito lidé si pak stěžují na to, že jim to nepomohlo a že se po tom cítí ještě hůř. Bodejť by ne, když jsou zcela zdrávi a pouze prožívají nepříjemné období. Takže často stojí problém někde jinde. Samozřejmě nejsou antidepresiva samospásná a ne každému kdo je nemocen přinesou úlevu, ale stále je zde nemalé procento těch, kterým ano. Takže jestliže Vám Vadí partner, neřešte to léky ale rozchodem, jestliže je hroznej šéf, najděte si jinou práci. Toto za Vás antidepresiva nevyřeší.

 86. Dobrý den, děkuji za sdílení Vaší zkušenosti. Sama si nemyslím, že by do diskuze vstupovali jen lidé, kteří chtějí kázat. Naopak jsou také inspirací, jak potíže zvládli a mnozí z nich příkladem, že antidepresiva se právě mohou předepisovat i bez správné indikace a nejsou to samotní klienti, kteří by si léky předepisovali, ale jejich lékaři. Proto je určitě dobře, že i takovýto vstupují do diskize a sdílí své příběhy. Margit

 87. Martia napsal:

  Eh, kéž by vše bylo tak jednoduché a šlo to řešit třezalkou a pohybem. Myslím, že v drtivé většině ad pomáhají. Pak jsou samozřejmě případy, kdy ne. Může se jednat o poddávkování, nebo častěji o nepřesnou diagnózu a nevyhovující AD. A… Jak naznačujete, někomu holt nesednou.
  Přesto bych je spíš viděla pozitivně bez negativně….

 88. Katka napsal:

  Dobrý den, Margit,
  Váš článek jsem objevila až s odstupem času po jeho publikování. Bohužel jsem se také octla v situaci, kdy mi byla AD mojí praktickou lékařkou předepsána, od stolu, bez vyšetření. Je tomu již 15 měsíců, vystřídala jsem jich několik, bohužel skončila i dvakrát na hospitalizaci v nemocnici. Bylo a je mi stále špatně a proto jsem se rozhodla pátrat. A otevřel se mi svět, o kterém jsem neměla žádné tušení… o zkorumpovaných úřednících, kteří schvalují psychofarmaka do oběhu, o zfalšovaných výsledcích ověřovacích studií, o psychiatrických diagnózách, které by mohl stejně tak dobře dělat průměrně inteligentní jedinec při pohledu z okna, o dávno vyvrácené teorii, že depresivní člověk má chemickou nerovnováhu v mozku…a bohužel o tisících trpících, kteří se marně snaží se z chapadel psychofarmak vymanit. Já se o to také snažím, protože vím, kdo jsem byla před AD a kým jsem se stala s nimi. A nechci to tolerovat, nechci žít emočně plochý život, navíc plný fyzických příznaků z užívání léků. Díky za takové články, mělo by jich být víc, osvěta by měla být mezi lidmi na daleko vyšší úrovni, aby si s námi lékaři, kterým plně důvěřujeme (a kteří si možná v mnoha případech skutečně myslí, že dělají to nejlepší) nemohli takto zásadním způsobem manipulovat. Je mi z toho smutno, protože léčba psychofarmaky mě připravila o mnoho zážitků se svými dětmi, rodinou, přáteli. A to, co zažívám teď při vysazování “nenávykových” AD je zlý sen. Věřím, že dočasný. Kdybych ale věřila lékařům, pak by moje aktuální nepohoda byla známkou toho, že se mi nemoc vrací a léky ještě nemůžu vysadit. Všem doporučuji, podívejte se na Youtube na videa, najděte si FB podpůrné skupiny… bez nich bych si o sobě myslela, že jsem jediná na planetě, kdo má s psychofarmaky problém. NEJSEM! Bohudík. A věřím, že na každého jednou dojde, i na farmaceutické giganty, kteří mají z prodeje nebezpečných a legálních drog velký balík peněz. Zdraví lidí je to poslední, o co jde.

 89. Andrea Šafaříková napsal:

  Dobrý den, má doktorka mi už deset let neustále předepisuje antidepresiva na chronickou únavu a bolesti zad, aniž by mě poslala k odborníkovi, proč vlastně unavená jsem. Dvacet let jsem dělala judo, na kole ujela i 150km. Žila jsem normální život, smutek jsem sítila jen z únavy. Po dlouhodobém zkoušení mé dr, ktedá ad mi sednou, jsem si deprese opravdu prožila. Najednou jsem pociťovala stavy nicoty, úzkosti, nutkání se vším zkončit. Po deseti letech únav a bolestí, se mi pokroutily prsty. Diagnoza revmatoidní artritida. Z vlastní zkušenosti vím, že je pro doktory lepší, dát vám nálepku deprese, než vás nechat opravdu vyšetřit. Snažila jsem se po celou dobu přesvědčit doktory, že mi něco je. Jenže když už máte nálepku deprese, nikdo vás nevyšetří. Doktorka na mě jen křičela, kolik jsem ji stála peněz. Celý život jsem pracovala a díky ní, jsem přišla i o místo, které jsem díky úplnému vyčerpání, z neléčeného zánětu, nebyla si schopná udržet. Ted jsem na hmotné nouzi a snad budu mít konečně na něco nárok, když už se mi neléčená nemoc, rozjela v plné síle.

 90. Petra napsal:

  Nechápu, proč by měl článek někomu ublížit, protože má v podstatě pravdu, kterou někteří odmítají? Tak co vás štve? Že se vám nelíbí pravda?
  Stejně, jako jsem nikde nevyčetla, že by byl zaměřen proti nemocným či uživatelům- konstatuje pouze fakt, tedy je informativní- a kdo chce AD brát, ať si je bere, to už je vaše volba.
  Psychofarmaka obecně neléčí vůbec nic, fungují jen jako lepidlo na jiné příčiny, zato poškozují mozek a vůbec všechny orgány. Mnoho případů s neurologickymi následky, psychiatrie povraždí půl mil. lidí ročně na celém světě.
  Také jsem zažila těžké deprese, takže rozumím tomu, proč po nich nemocní sáhnou, ale kvůli tomu přece nikdo nemusí zastírat pravdu, jen aby se nedotkl někoho, kdo si zvolí tuto “léčbu”. Jsou totiž i lidé, co na to, že pravdu nevěděli, krutě doplatili a kdyby ji věděli, nikdy by je nezačali brát. Já si naopak myslím, že by se mělo začít mnohem více psát o tom, co jsou psychofarmaka za svinstva a komu se pravda nelíbí, číst ji nemusí

 91. Lucie napsal:

  Andrea Šafaříková… Kvůli plísním, a tečení z nosu, mně od 3let léčili Paralenem, antibiotiky. Mě ale netrápilo nic než životospráva a životní styl. Přibývaly další léky, halucinace, léky na plíce, které jen byly paralyzované od léků od bolesti. Lékaři mi jen přidávali další a další. Celé roky trpím neléčenou Gastritidou. Za celé roky mi neprovedli vyšetření jen přidávali léky. Nežádoucí účinky mně paralyzovaly a zničily život. Přibyly léky na deprese. A Léta depresí. Zničené vztahy, žádné přátelství, zavřely mně do léčebny. Denně jsem jedla 22ks na snídani, 12 na oběd, a 18 na večeři. Nevěděli co se mnou… Už nesnesu absolutně, žádný lék, ani na průjem. 30 let rvali léky do zdravého organismu…. A moje břicho, které nikdy nikdo neviděl, je absolutně děravé. Nedokážu pozřít, žádné sousto, které bych nevyzvracela. Mám odrovnané játra a ledviny… Poslední rok a půl užívám konopí. Chodím pravidelně na záchod, mám absolutně čisté zdravé plíce (celé roky jsem prokašlala z užívání léků a inhalátorů… Léky mi dělaly zle a lékaři je jen měnily. Léky na migrény(hlad ze zvracení), antibiotika na dutiny (na rozleptanou sliznici), Plicní léky( na stažené průdušky z nežádoucích účinků), Antidepresiva (jen tak, na nežádoucí účinky). Celé roky jsem byla zdravá a stačilo se jen vyhnout plísni z domu.. Mohl mi pomoci jen APO OME, teď už můj organismus nesnese ani to. Je ze mně zelenina… Jsem jen kostra, třepající se životem. Navíc mně bolí každý kousek těla, který jsem si za ty roky zranila a bolesti v útlumu nikdy před tím necítila. A ty roky mi nikdo nevrátí… Už rok a půl nechodím k lékaři. Nemám deprese, jen tiky, křeče.. Nemám plicní potíže, zmizely potíže se zrakem. Jen to moje břicho už nikdy nikdo nezahojí.. A duši, také ne..

 92. MartinaHaklova napsal:

  Dobrý den. Já antidepresiva brala pár let a musím říct, že s uzkostmi mi pomáhali, ale postupem casu jsem se je snazila vysadit a nahradir přírodnější cestou. Začala jsem se pravidelně hýbat, jíst zdravě a zkoušela jsem i různé doplnky, nejvíce mi sedl tento https://drkh.cz/produkt/tranqil/. A nakonec jsem prášky vysadila uplne a vse zvladam.:)

 93. Karel Nedbal napsal:

  Vše je individuální, na každého platí něco jiného. V každém případě je deprese velice nepříjemná věc, to mi věřte.

 94. Anna napsal:

  AD jsem brala 10 let. Po tak dlouhé době můžu říct, že účinky na mě byly minimální. Prostě jsem měla pocit, že s nima nebo bez je to pořád stejné. Problém byli lékaři, kteří mi moc nevěřili. Takže jsme skončili u střídání různých druhů léků a dávkování. Nic. U jediného anafranilu jsem měla dojem, že je to malinko lepší. Dle lékařů zastaralý lék. Neustále se mi snažili vnutit něco nového, novinku na trhu, s úžasnými výsledky. Z jedné takové novinky jsem málem lezla po zdi. Opět se kroutilo hlavou, jak je to možné. Takže za mě: na každého to působí jinak. Věřím tomu, že někomu to pomůže ze dna, ale také jsou lidi s kterýma to ani nehne nebo naopak lidi kterým je po tom naopak zle. Myslím si, že problematika duševních nemocí, fungování mozku atd. je tak složitá, že nikdo nemůže s určitostí říct, jak tyto léky budou u kterého člověka působit. Negativní účinky mohou být jen prostě účinky žádné a tím pádem člověku je zle, protože by mu bylo zle i bez toho. Něco jiného je, když je člověk relativně ok, vezme si zázračný prášek, aby byl úplně ok a najednou nevstane z postele. Tam je jasné. Co se týká třezalky, lidé často berou různé doplnky stravy a bylinky s pocitem, že je to přírodní a že to nemůže nijak škodit. Tak třeba zrovna ta třezalka. Mění účinky desítek léků a v kombinaci s antidepresivy představuje riziko serotoninového šoku a možnou smrt. Ukázalo se také, že třezalka změní působení antikoncepce, takže ženy přesto ovulují a mohou tedy otěhotnět! Takže pokud toto čte někdo na AD a řekne si, no tak zkusím teda tu třezalku, ale léky si pro jistotu nechám, tak na to pozor! BTW Margit divím se, že to ve článku není uvedené.

 95. Moc děkuji za sdílení zkušeností a správné upozornění k třezalce – hned přidávám i do textu,, Margit

 96. Vítězslav napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za pěkný článek. Chtěl bych se podělit také o můj příběh. Nikdy jsem netrpěl na žádné duševní poruchy, deprese ani maniodeprese. Ve 34 letech jsem oslepl šedým zákalem a následně přišel o práci, protože s novými implantáty jsem dlouho pořádně neviděl na monitor. To bylo pro mne jako Pro Ajťáka jež vždy dobře viděl najednou velká změna. Trvalo mi dva roky naučit se pracovat s voperovanými multifokálními čočkami na principu Fresnelovo čočky. Od té doby nevidím dobře na drobné věci a jsem celkem dost šeroslepý. Proto už nechodím nikam moc do kaváren hospod a podniků, kde je šero. Dokonce mám problémy i na úřadech, pokud tam nemají pořádně rozsvíceno. Nemůžu pájet a ani svářet elektrikou. Vlastně mi tou operací vzali všechny způsoby obživy, které mne bavili a nějak naplňovali. Samozřejmě jsem z toho měl deprese, cítil jsem úzkost a strach ,neb nebydlím ve svém a uvědomoval jsem si že mi utíkají roky a praxe. Bohužel s tím ale nešlo nic dělat. Jeden můj známý mi řekl, že mám bipolární poruchu a vzal mne k psychiatrovi. Ten mi předepsal nějaké prášky, které jsem nebral. Když to ten známý zjistil ,tak mi je přinutil brát, že to prostě brát musím.
  Od té doby mám opravdu psychické problémy jaké se ani nedají popsat. Nejlépe to popisuje na vrchu autorka. Je to celkem komplexní jak to popisuje. Celkový velmi špatný psychický stav, problémy s nadváhou, se sexualitou, trávením, vyměšováním.
  K tomu naprosto arogantní okolí, bezohledné zlé a totálně nechápavé. Nikdo nechce slyšet, že to mám z toho sajrajtu co mi předepsal ten doktor. Mám pořád pocit že se mi rozskočí hlava, mám neuvěřitelné záchvaty zuřivosti, přišel jsem kvůli tomu dokonce o bydlení. Život se mi stal teprve teď peklem, že myslím čím dál více na eutanázii. Také mám problémy se soustředěním, s pamětí a city. Jako by mne už nic netěšilo. Vše dělám automaticky a nevím jak se mám na lidi tvářit. Považuji každého člověka za nebezpečí a za zdroj dalšího utrpení. Já jsem tohle nikdy nikomu neudělal. abych bych ho takhle strašně sadisticky zmrzačil za účelem zisku. .
  Chci tím jen napsat, že žádné duševní nemoce neexistují, to máte všichni z těch sraček co zobete. Úplně to zničí metabolizmu a přirozenou funkci mozku. Skutečné problém jež jsou trvalé přichází až s požíváním těhle vysoce toxických drog, kterým se bůh ví proč říká léky. Nikdo mi nechce pomoci, jsem v tom sám. Chtěl bych být zase jako dříve, cítit štěstí z malých věcí. Třeba jen z toho že venku zpívá ptáček.
  Děláte ze sebe pokusné králíky a já dokonce proti své vůli. JE to zločin proti lidskosti a kdyby tyhle svinstva neexistovali, tak si to prostě odtrpíte a hotovo. Jsou to nebezpečné drogy, nic víc, nic míň. Pokud lékař nejde po příčině problému, nejedná se o lékaře, ale o šarlatána, který chce vydělávat na vašem utrpení. Mějte se pěkně, nebo jak chcete, podle prášků jaké berete. Vítězslav

 97. Alena napsal:

  Dobrý den všem,

  také se musím připojit k těm, kteří jsou proti antidepresivům. Měla jsem před nedávnem problém, chtěla jsem prášky na zklidnění – na stres. Dostala jsem dvoje návykové prášky od obvodní lékařky. Nikdy předtím jsem nic podobného nebrala. Měla jsem antidepresiva a prášky na spaní s hypnotickými účinky. To co pak následovalo (zhruba 14 dní po léčbě) se nedá ani popsat. Nejenom, že mi nepomáhali, ale začali škodit a to ve velkém. Nemoc se mi začala zhoršovat, třásla jsem se, pak jsem dokonce byla dezorientovaná, vše se mi jakoby odcizilo a byla jsem úplně mimo. Skončila jsem na psychiatrii v nemocnici, kdy na příjmu jsem díky těmto “lékům” měla sluchové halucinace a byla úplně mimo realitu. Brala jsem Frontin a Zopitin. V nemocnici mi byl nasazen Xanax a ještě něco, ani nevím co, protože jsem nebyla schopná si to zapamatovat. V nemocnici jsem byla cca 3 týdny. Měla jsem po všech těchto “lécích” šílené výpadky paměti – doslova okna, nevnímala jsem pořádně okolí, byla jsem stále soustředěná jen na sebe, nic mě nebavilo, ztratila jsem pojem o čase, o dnech. Byla jsem v takovém stavu, že jsem ani nevěděla, že s někým hovořím po telefonu a o čem se bavíme. Byla jsem napůl, jak nějaký robot. Když jsem přijela z nemocnice, ztratila jsem veškerý cit, kocoura jsem hladila úplně bez emocí, byl pro mě problém něco uvařit i uklidit, hrozné zmatky v hlavě. Pak mi byl nasazen Citalec a Risperidon, bylo to lepší, ale stále jsem se cítila mimo realitu, jako kdybych byla napůl v nějakém snu. divné pocity a vnímáte, že to nejste vy.
  Doslova cesta peklem…..
  Kdybych tohle bývala věděla, že budu mít takovéto stavy, nikdy bych si žádné antidepresiva napsat nenechala. Problém je v tom, že to nemůžete jen tak vysadit, musí se postupně.
  Opravdu věřím tomu, že antidepresiva jsou drogy se špatnými účinky. Když jsem si pak u všech léků zjišťovala nežádoucí účinky na příbalových letácích, měla jsem hned jasno.

  Opravdu nedoporučuji brát antidepresiva a raději zkusit jiné alternativy. Už nikdy více a hlavně ne tyto prášky od obvodní doktorky, která vám je nasadí, bez veškeré odbornosti a pak v tom “jedete”.
  Alena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *